Zeman: Změny v bankovní radě ČNB oznámím v květnu

Prezident Miloš Zeman má krátký seznam tří kandidátů na jedno volné místo v bankovní radě České národní banky. Konkrétní jméno oznámí pravděpodobně v květnu. Zeman to řekl v rozhovoru pro Bloomberg při návštěvě Karlovarského kraje. 

„S jedním kandidátem jsem se již setkal. Příští týden se sejdu s druhým a třetího potkám v následujícím týdnu, abych měl větší možnost volby,“ řekl Zeman. Konkrétní jména uvést nechtěl. Neřekl ani, zda prodlouží mandát Kamilu Janáčkovi nebo ho nahradí někým novým. Jeden z kandidátů má podle Zemana zkušenosti ze současného bankovnictví, kde byl velmi úspěšný.

Prezident Zeman: Chci silnou korunu

Zeman také potvrdil, že nový člen nahradí Jiřího Rusnoka. Ten vystřídá na postu současného guvernéra ČNB Miroslava Singera, jehož druhé volební období končí 1. července.

Zeman na tiskové konferenci také řekl, že chápe ekonomické důvody návrhu ministra financí Andreje Babiše (ANO) na posunutí sněmovních voleb z podzimu 2017 na červen téhož roku. O návrhu spolu budou příští týden mluvit. Babiš přišel s návrhem dřívějších voleb po sporech v koalici o omezení podnikání ministrů. Posunutí zdůvodňoval i tím, že nová vláda by mohla sama sestavit rozpočet na další rok.

„Já ten ekonomický argument chápu, to znamená přípravu rozpočtu. Na druhé straně je potřeba si uvědomit, že aby se zkrátilo funkční období Poslanecké sněmovny, musí dát souhlas Poslanecká sněmovna sama,“ uvedl Zeman. 

Newsletter