Zeman znovu

AKTUALIZOVÁNO – Miloš Zeman ve druhém kole prezidentských voleb porazil Jiřího Drahoše a bude dál prezidentem České republiky. Jeho vítězství je těsné, těsnější než než při první volbě hlavy státu před pěti lety. Tehdy porazil Karla Schwarzenberga (TOP 09) se ziskem 54,8 procenta hlasů.

Podle BBC je Zeman proruský president a hlasitý odpůrce migrace. Porazil Drahoše, proevropského akademika bez předchozí politické zkušenosti. Když Zeman v pátek odvolil řekl, že Drahošovi chybí politická zkušenost. „Můj soupeř je někdo, kdo zatím neprováděl politiku v praxi,“ uvedl Zeman.

Drahoš poděkoval svým podporovatelům. Vzkázal jim, že jejich energie nepřijde nazmar, bez ohledu na výsledek, uvedla agentura AFP.

Volby reflektovaly rozdělení země na nízkopříjmové voliče s nižším vzděláním žijících na venkově. Ti většinově podporují Zemana. Bohatší, lépe vzdělané voliče žijící ve větších městech, spíše podporovali Drahoše.

Server BBC připomněl, že prezidentská funkce je spíš ceremoniální, má však velký vliv. Prezident například pověřuje konkrétního politika sestavením vlády. Zeman slíbil dát druhou šanci na sestavení vlády miliardáři a podnikateli Andreji Babišovi poté, co jeho menšinová vláda nezískala minulý týden důvěru Poslanecké sněmovny.

The Washington Post napsal, že Zeman je třetím prezidentem země po Václavu Havlovi a Václavu Klausovi. Třiasedmdesátiletý bývalý premiér Zeman byl poprvé zvolen v roce 2013. Od té doby rozdělil národ svými proruskými postoji a podporou užších vztahů s Čínou. 

Bloomberg: Volba ukazuje rozdělení společnosti ohledně Ruska a vztahy s EU

Agentura Bloomberg na svých webových stránkách píše, že Zeman je příznivcem ruského prezidenta Vladimira Putina a dřívější fanoušek amerického prezidenta Donalda Trumpa. V zemi s malými náboženskými menšinami varoval před muslimskými migranty. Jeho vyzyvatel, osmašedesátiletý profesor chemie, slíbil, že na post prezidenta „vrátí důstojnost“, s odkazem na časté střety Zemana s médii a politickými soupeři. Zeman dle Bloombergu využil nálady, který posílily populistické politiky. Zatímco prezident má z velké části ceremoniální roli, tento post je vlivný hlas ve veřejné diskusi.

Zeman využil svého prvního funkčního období k tomu, co nazývá „tvůrčí interpretací“ Ústavy. Kritici tvrdí, že jeho proruská a protiimigrantská rétorika, vtipy o zabíjení novinářů, vegetariánů a jeho podpora extrémistickým politickým silám, včetně krajní pravice, která obhajuje opuštění EU, podkopala autoritu prezidentství, dodává Bloomberg.

Podle serveru Euronews byly volby považovány za referendum o Zemanovi, který je posledním významným představitelem aktivních politiků  z období přechodu země v 90. letech minulého století

The New York Times: Češi zvolili populistu a nepřítele migrantů

Po volební kampani zaměřené na otázky slušnosti v politice a na místo České republiky v Evropě se voliči v sobotu rozhodli nechat prezidenta Miloše Zemana v úřadu. Jeho populistická politika podněcovala hněv vůči muslimským migrantům a způsobila roztržku se západními spojenci. „Rusové nemohou být šťastnější,“ uvedl Michal Kořan, analytik z Aspen Institute Central Europe. „Navzdory všem řečem o ruském ovlivňování – a věřím, že se tak dělo nade vší pochybnosti,“ dodal, „Evropa je rozdělená a Rusové se ani nemusejí moc snažit,“ dodal.

Zemanovo vítězství bude dle NYT pravděpodobně viděno tradičními spojenci země, jako jsou Francie a Německo, s obavami, stejně tak evropskými lídry, kteří usilují o větší integraci mezi členskými státy Evropské unie.

Server FRANCE24 upozornil na to, že Zemanův proruský, pročínský a protimuslimský postoj se v České republice setkal s hlubokým rozkolem. Bývalý levicový předseda vlády reprezentuje chudší a venkovské voliče s nižším vzděláním, zatímco akademický a politický nováček Drahoš apeloval na bohatší a vzdělanější obyvatele měst.

Politico: Špatná zpráva v Bruselu

Podle serveru Politico bude výsledek voleb pravděpodobně považován za špatnou zprávu v Bruselu, protože Zeman má téměř stálé rozpory s EU, zejména pokud jde o migrační kvóty a sankce proti Rusku.

Kampaň byla poznamenána špinavými útoky proti Drahošovi. Příspěvky na sociálních sítích ho falešně obviňovaly z pedofilie, spolupráce s bývalou komunistickou tajnou policií a krádeže patentů, které mu byly připsány. Nejvíce mu uškodilo líčení jako zastánce masové migrace prostřednictvím billboardové kampaně s názvem „Zastavte přistěhovalce a Drahoše! Tato země je naše.“ Přibližně tři čtvrtiny Čechů nesouhlasí s přijímáním migrantů z muslimských zemí.

 

Newsletter