Zimní spánek eurodolaru začíná?

Konec roku se blíží a s ním se začíná uklidňovat i běžný obchodní shon na všech světových trzích. Byť to nevypadá, tak vánoční relax by se měl projevit i na devizových trzích, konkrétně na eurodolaru. Přesně v to věří měnový expert Vassilis Karamanis, který ve svém krátkodobém výhledu počítá s tím, že se nejvolatilnější měnový pár „uklidní“ alespoň do března 2016.

Měnové opce, jejichž podkladovým aktivem je právě eurodolar, naznačují, že měnový pár by se měl dočkat mnohem vyšší volatility, a to až během března příštího roku. Přesně v ten měsíc totiž opět proběhne zasedání dvou hlavních centrálních bank, Federálního rezervního systému a Evropské centrální banky. Ty by obě na základě ekonomického vývoje regionů měly rozhodnout o další podobě své měnové politiky. Do té doby by se euro mělo ubrat do „zimního spánku“ (viz graf č.1).

„Aktivitu“ opcí, konkrétně těch tříměsíčních, potvrzuje graf jejich implikované volatility (viz graf č.2).  Doba expirace těchto instrumentů je datována na 17. března, což je přesně den, kdy proběhne zasedání Federálního rezervního systému. Předcházet mu bude pouze jednání Evropské centrální banky, jež proběhne 5. března. Je to právě tyto opce, u kterých je momentálně pozorována nejvyšší poptávka, o čemž svědčí právě používaný graf implikované volatility.

I přesto ale většina investorů nepočítá s tím, že by obě banky přistoupily tak brzo k jakkoliv signifikantním změnám. V případě Fedu existuje dle agentury Bloomberg pravděpodobnost zvýšení sazeb v lednu na úrovni 0 %, v březnu pak 40,5 % a v červnu slibných 66,7 %. Většina expertů sází na to, že po prosincovém úrokovém navýšení bude chtít americká centrální banka vidět alespoň nějaký lepší výsledek tempa růstu cenové hladiny. Právě inflace měřená indexem cen spotřebitelů se stane, resp. již stala, hlavní proměnou, dle které se bude Fed dále rozhodovat.

V případě ECB by březen mohl být prvním měsícem, kdy by mohlo dojít na další změnu měnové politiky. Spekuluje se, že pokud by se poslední provedené kroky ukázaly jako těžce nevyhovující z hlediska stanovených cílů, mohla by banka přikročit k dalšímu uvolnění. Prostor k takovému kroku je, i díky poslednímu rozhodnutí, stále otevřen.

Karamanis na základě těchto fundamentů očekává, že se eurodolar bude po celé první čtvrtletí 2016 pohybovat v pásmu 1,05 až 1,011 dolaru za euro. Aktuálně se pár pohybuje kolem úrovně 1,09 EURUSD, kam se dostal po zpevnění evropské měny.

Newsletter