Americké výnosy si po včerejším růstu prochází korekcí. Dolar se obchoduje pod 1,0650 za euro. Koruna krátce oslabila nad 25,30 za euro. Aktuálně se obchoduje pod touto hranicí.

Zisk ČEZ snížily ceny elektřiny i mírná zima. Letos chce vydělat 29 miliard

Tuzemská energetika ČEZ vydělala v první polovině roku 17,2 miliardy korun při provozním zisku před odpisy (EBITDA) 39,9 miliardy korun a tržbách 101,7 miliardy korun. Zisk klesl meziročně o dvě pětiny, provozní výsledek o necelou pětinu, tržby o 11,2 procenta. Na provozní úrovni ČEZ za polovinu roku dosáhl 56,6 procenta ročního vytčeného cíle 70,5 miliardy korun, očekáváním trhu bylo 54,9 procenta. Celoroční provozní cíl ČEZ potvrdil, pro čistý zisk jej zvýšil.

Tuzemská výsledková sezóna vrcholí. Co čekat od čísel ČEZ?

Podrobný pohled na srovnání provozního výsledku EBITDA v první loňské a letošní polovině roku ukazuje, že od 49,2 miliardy korun loni k 39,9 miliardy korun letos ČEZu odebral přes čtyři miliardy korun pokles dosažených cen za elektřinu, tři miliardy korun jdou na vrub vývoji počasí, přes devět miliard korun jde na účet poklesu produkce uhelných elektráren a to zejména kvůli prodeji elektrárny Chvaletice a přes miliardu korun pokles produkce v Rumunsku, což ČEZ vysvětluje problémy s udílením zelených certifikátů (podpory). Ostatní vlivy dokázaly letošní výsledek podpořit zhruba 600 miliony korun.

„Meziroční pokles výsledků odráží neustále se zhoršující podmínky podnikání v energetice, klesající velkoobchodní ceny elektřiny spolu s mimořádně teplou a suchou letošní zimou. Tyto vlivy se snaží  ČEZ kompenzovat úsporami stálých nákladů i dodatečnými obchodními příležitostmi,“ uvedla energetika v komentáři k výsledkům.

Na úrovni samotného druhého čtvrtletí roku celkové tržby dosáhly úrovně 48,5 miliardy korun a ČEZ zmírnil tempo jejich poklesu proti úvodní čtvrtině roku. Na úrovni EBITDA samotné čtvrtletí přineslo zhruba 18,7 miliardy korun, o miliardu nad očekáváním. Kvartální čistý zisk pak dosáhl 7,3 miliardy korun. „Pozitivní zprávou je potvrzení celoročního výhledu na úrovni EBITDA a změna cíle pro čistý zisk z 27,5 miliardy korun na 29 miliard korun. Akcie mohou na výsledky reagovat mírně pozitivně,“ říká analytička trhů Roklen24 Lenka Švejdová. Od úvodu pražského obchodování akcie ČEZ navyšují mírné zisky na aktuálních 0,7 % a obchodují u 597 korun za akcii. U čistého zisku se jedná o očištěnou podobu o mimořádné položky. Neobsahuje tedy například opravné položky a odpisy. Jednou z takových položek jsou ve druhém čtvrtletí roku zaúčtované více než dvě miliardy korun, vztažené k Rumunsku.

„Další odpis aktiv v Rumunsku ve výši 2,1 mld. Kč nás překvapil, opět se týkal větrných parků. Tentokrát byla důvodem nová právní úprava daně ze staveb a propad tržních cen zelených certifikátů. Loni přitom již ČEZ snížil účetní hodnotu rumunských větrných parků téměř o 3 mld. Kč,“ uvedl analytik Komerční banky Josef Němý.

Celoroční cíle potvrzeny

ČEZ dále uvedl, že navzdory prohlubující se nejistotě a krizi energetiky v Evropě potvrzuje očekávání EBITDA za celý rok 2014 ve výši 70,5 mld. Kč. Na úrovni čistého zisku očištěného o mimořádné vlivy očekává ČEZ celoroční výsledek 29,0 miliardy korun. Skutečností roku 2013 byl EBITDA výsledek 81,9 miliardy korun a čistý zisk 38,2 miliardy korun.

„Šetříme stálé provozní náklady a eliminujeme tím negativní vliv externích faktorů na celoroční výhled EBITDA. Pro roky 2015 a 2016 proti podnikatelskému plánu hodláme uspořit 16 % celkových stálých provozních nákladů,“ uvedl předseda představenstva a generální ředitel Daniel Beneš.

ČEZ se daří držet finanční rovnováhu. Meziročně došlo ke snížení zadlužení o 13,6 miliardy korun. Celkové čisté zadlužení meziročně kleslo na 135,9 miliardy korun z 149,5 miliardy korun.

ČEZ spolu s výsledky připomněl, že byla podepsána dohoda o narovnání s albánským státem ve výši 100 milionů eur ve prospěch české energetiky. „Byly splněny již dvě ze čtyř odkládacích podmínek dohody,“ uvedl ČEZ. Dosažená smlouva se společností Vršanská uhelná o přepracování uhlí na elektřinu pak dle ČEZu maximalizuje využití výrobních kapacit elektráren skupiny.

V segmentu firemních zákazníků má společnost ČEZ Prodej na příští rok prodáno již přes 84 % objemu dodávek roku 2014. U elektřiny pro rok 2015 ČEZ předprodal již 82 procent plánované výroby na průměrné ceně 39,5 eura za MWh, pro rok 2016 pak uplatnil už 54 procent plánované produkce elektřiny na průměrné ceně o tři eura nižší proti roku 2015. Na rok 2017 má ČEZ předprodáno 22 procent elektřiny na ceně 36,0 EUR/MWh. Letos ČEZ prodává elektřinu kolem 44 EUR/MWh, dopad do zisků v blízkých letech proto ze strany cen elektřiny bude negativní.

„Z našeho pohledu bylo letošní posílení akcií ČEZ (+15 % od počátku roku) způsobeno především růstem ocenění evropského elektrárenského sektoru. Tento trend se ale v posledních týdnech zastavil, a proto je náš krátkodobý výhled pro akcie ČEZ neutrální. Naše doporučení a roční cílovou cenu (aktuálně „držet“ a 567 Kč) bychom mohli změnit po zveřejnění nových prognóz Société Générale pro ceny elektřiny v polovině září,“ uvedl za Komerční banku Josef Němý.

Newsletter