Zisk ČEZ stoupl o třetinu, navzdory nízkým cenám elektřiny

AKTUALIZOVÁNO – Skupině ČEZ vzrostl v letošním prvním čistý zisk meziročně o 32 procent na deset miliard korun. Provozní zisk před odpisy (EBITDA) dosáhl 20 miliard a meziročně vzrostl o 0,9 miliardy korun. Firma uvedla, že růstu se podařilo dosáhnout navzdory dalšímu poklesu velkoobchodních cen elektřiny. Významný podíl na tom měla také úspěšná obchodní strategie firmy. Akcie ČEZ reagují na výsledky růstem.

„K zvýšení provozního zisku přispěla zejména úspěšná obchodní strategie. Na velkoobchodním trhu se nám na tradingových aktivitách podařilo vydělat o 1,1 miliardy korun více než v loňském roce a dařilo se nám též v oblasti prodeje koncovým zákazníkům. Pozitivně působilo i obnovení přídělu zelených certifikátů pro rumunské větrné farmy Fântânele Vest a Cogealac. Jsem rád, že se nám podařilo více než kompenzovat další pokles velkoobchodních cen elektřiny a navíc i nižší objem výroby v prvním čtvrtletí“, uvedl předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

Tržby klesly ve čtvrtletí o čtyři procenta na téměř 52 miliard korun. Nad rámec růstu EBITDA působily vysoce pozitivně kurzové vlivy. Posílení kurzu turecké liry vůči americkému dolaru vylepšilo hospodaření Skupiny ČEZ meziročně o 1,3 miliardy Kč. „Skupina ČEZ dokázala v prvním čtvrtletí 2016 vygenerovat 15,1 miliardy korun provozního cash flow a snížit čistý dluh o 7,9 miliardy Kč,“ uvedl místopředseda představenstva a finanční ředitel ČEZ Martin Novák.

S ohledem na snížení očekávaného objemu výroby a na pokračující nepříznivé podmínky pro podnikání v evropské energetice ponechává ČEZ očekávaný provozní zisk EBITDA za celý letošní rok na úrovni 60 miliard korun a očekávaný čistý zisk očištěný o mimořádné vlivy na úrovni 18 miliard.

ČEZ odvolal některé pracovníky odpovědné za problémy svarů

Josef Němý z Komerční banky uvedl, že ČEZ zveřejnil silné výsledky hospodaření, které v položkách zisků podstatně překonaly prakticky všechny odhady na trhu. Navzdory nečekaně dobrým kvartálním výsledkům však management ČEZ nezměnil svůj celoroční výhled. Cena akcií by ale přesto mohla reagovat pozitivně, dodal Němý.

Objem výroby za první čtvrtletí poklesl o pět procent zejména v důsledku odstávek jaderných zdrojů. Prodej elektřiny koncovým zákazníkům zůstal na stejné úrovni jako vloni, prodej plynu však vzrostl o 12 procent. Prodej tepla meziročně vzrostl o tři procenta, a to zejména v Polsku z důvodu vyšších dodávek tepla do tepelné sítě Katowice – Chorzów.

Spotřeba elektřiny na distribučním území společnosti ČEZ Distribuce vzrostla v prvním čtvrtletí meziročně o 1,9 procenta, po klimatickém a kalendářním očištění o zhruba 0,3 procenta.

ČEZ je největší česká energetická firma. Jejím majoritním akcionářem je stát, který drží prostřednictvím ministerstva financí zhruba 70 procent akcií.

Newsletter