Zisků lačná Wall Street vyšplhala nejvýš za dva měsíce

Akciové trhy ve Spojených státech dnes vystoupaly na maxima za poslední dva měsíce. Poslední týdny doprovází Wall Street svým směrem ceny ropy a ty v prvním březnovém obchodním dni solidně rostly.

Vstup Wall Street do měsíce března je nejoptimističtější za poslední tři roky. Index S&P 500 připsal 2,4 procenta, úzký index blue chips DJIA posílil o 2,1 % a technologický Nasdaq uzamkl 2,9% zisk. Ropa Brent posílila o necelé procento k 37 dolarům za barel, americká lehká ropa WTI o více jak 1,5 procenta nad 34 dolarů za barel. Americký dolar je úrovní 1,0870 EURUSD bez výraznější změny v rámci denního obchodování.

Aktivita v americkém zpracovatelském sektoru v únoru klesla, byla však lepší, než se čekalo. Objem nových zakázek vzrostl a lepší byly i zásoby. Výdaje ve stavebnictví pak v lednu stouply nejvýše od roku 2007 a prodej aut pokračoval ve vysokém růstu. Údaje podporují očekávání, že americká ekonomika po zpomalení ve čtvrtém čtvrtletí nabírá tempo.

Posílilo devět z deseti hlavních sektorů indexu S&P. Nejlépe si vedly finanční společnosti v čele s akciemi Morgan Stanley a Citigroup. I přes dnešní vysoký růst o zhruba tři procenta však finanční sektor zůstává letos odvětvím s nejhorším výkonem. Od začátku roku index finančního sektoru oslabil o zhruba devět procent, hlavně kvůli nejistotě ohledně dalšího vývoje úroků v USA. Vysoký růst zaznamenal i technologický sektor a společnost Apple.

Dolar se během dnešního obchodování vyšplhal na měsíční maximum vůči euru a posiloval rovněž k japonskému jenu. Příznivé údaje o americkém zpracovatelském sektoru totiž podpořily vyhlídky na růst úrokových sazeb ve Spojených státech.

Počátek obchodování ovládly obavy, že zásoby ropy v USA za minulý týden vystoupily na nový rekord. Obchodníci očekávají, že zásoby ropy v USA v uplynulém týdnu vzrostly o dalších 3,6 milionu barelů na rekordních 510 milionů barelů. Americký ropný institut API zveřejnění údaje o zásobách dnes pozdě večer a americký úřad pro energetické informace (EIA) ve středu.

Těžaři ropy a plynu z břidlic v USA snižují těžbu

Odpoledne přitom ceny ropy klesaly v reakci na slova ruského prezidenta Vladimira Putina. Ten řekl, že ruské ropné společnosti souhlasí s návrhem na zmrazení těžby ropy, na kterém se Rusko nedávno dohodlo s několika dalšími významnými producentskými zeměmi. Putin ale nenaznačil, že by v úvahu připadala i možnost koordinovaného snížení těžby.

Analytici jsou k dohodě o zmrazení těžby skeptičtí a upozorňují, že na trhu i po zmrazení těžby zůstane převis nabídky nad poptávkou kolem jednoho milionu barelů denně. Účinné pro rovnováhu trhu by podle nich bylo snížení těžby.

Do vývoje na Wall Street promluvilo také uvolnění rezervních požadavků na banky v Číně. Krok posílil očekávání, že by se mohla zvýšit poptávka po ropě z Číny, která je největším světovým konzumentem komodit.

Putin: Ruské ropné firmy souhlasí se zmrazením těžby

Newsletter