Evropské výnosy klesají, americké rostou. Dolar v lehké ztrátě nad 1,0750 za euro. Listopadová inflace byla oproti tržní predikci vyšší meziměsíčně i meziročně. Koruna zpevnila pod 24,35 za euro.

Zisky koruně nevydržely. Neznamená to, že už posílit nemůže

Klíčové body

  • Koruna po svátcích posílila. Část zisků ale během úterý umazala.
  • Silný kurz koruny má svá rizika. Aktuální výhledy s výrazným oslabením příliš nepočítají.
  • MMF ve svém reportu snížila očekávaný růst světové ekonomiky v letošním i příštím roce.
Zdroj: Depositphotos

Mezinárodní měnový fond vydal po Velikonocích aktualizovanou zprávu o kondici světové ekonomiky. V reportu došlo ke kosmetické úpravě očekávaného meziročního růstu na 2,8 % v roce 2023 a na 3,0 % v roce 2024, což je o 0,1 procentního bodu méně, než tomu bylo ve zprávě z ledna. Signály, že by světová ekonomika mohla po kombinaci řady problémů v letošním roce „hladce“ přistát, výrazně oslabily. Inflace neklesá tak rychle, jak se očekávalo, a to i přes utažení měnové politiky ze strany řady světových bank. Ekonomický růst navíc v dalších letech bude podle všeho slabší ve srovnání s rokem 2022

Výrazné navýšení sazeb doručil Fed i ECB, která si se začátkem zvyšování dala načas. Další zvýšení sazeb Fedu není stoprocentní. U ECB naopak čekáme navýšení sazeb už v květnu, což se i nyní projevuje v kurzu eura, které je relativně silné. Síla eura a očekávané navýšení sazeb v eurozóně se projevuje i na kurzu koruny, která po svátcích posílila. Část zisků ale během úterý umazala. Předpokládáme, že mohlo dojít k výběru zisků. Ve prospěch silné koruny hovoří řada faktorů, kam patří úrokový diferenciál, psychologický efekt intervencí ČNB, konverze eurových úvěrů do korun, nákladnost krátké pozice a stále relativně dobrý sentiment.

Obrat v kurzu koruny by ale v současné době mohl být relativně rychlý. Nečekaná série špatných zpráv z české ekonomiky by mohla nahlodat důvěru mezinárodních obchodníku, kteří by zřejmě reagovali hromadným opouštěním korunových pozic. Silný kurz koruny není bez svých rizik. Koruna se ale minimálně prozatím těší důvěře a zájmu tuzemských i mezinárodních obchodníků, což se projevuje na její síle. Zajímavé výnosy a zájem ČNB na silné koruně jsou silná lákadla.

Zpráva Mezinárodního měnového fondu nabízí jistou útěchu pro obchodníky se zaměřením na rozvinuté trhy. MMF, i přes horší kondici světové ekonomiky, zvýšil očekávaný růst rozvinutých ekonomik o 0,1 procentního bodu na 1,3 %. Hned v USA zvýšil predikovaný růst o 0,2 procentního bodu na 1,6 %. Očekávaný růst ekonomiky Japonska byl naopak snížen o vysokých pět desetin procentního bodu na 1,3 %. MMF očekává horší výkon rozvíjejících se ekonomik, kam patří i Česká republika. Jedním z faktorů je otřesená stabilita finančního systému, která byla spojena s problémy řady amerických i evropských bank. Na každý pád je z reportu MMF cítit méně optimismu ve srovnání s lednem.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0923 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 102,11 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0837 do 1,0971 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 23,46 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 21,48 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 23,38 až 23,54 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,38 do 21,65 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME

Newsletter