Zisky v západní Evropě i Praze uhájeny. Zabraly firemní výsledky i lepší data

Evropské akcie se v úterý obchodovaly výš díky makrodatům z eurozóny a po lepších korporátních datech.

Evropské indexy vytvořily zisky po silnějších zveřejněných makrodatech. Sektor služeb eurozóny rostl v červenci nejrychleji za tři roky. Podle průzkumu agentury Markit vzrostl index služeb PMI na 54,2 bodu z 52,8 bodu, finální údaj však zaostal za předchozím odhadem 54,4 bodu. Mimořádně lepší PMI zaznamenalo Španělsko s 56,2 body, naopak pohoršila si Itálie z 53,9 na 52,8 bodů.

Maloobchod v eurozóně zvolna roste, tahounem nikdo jiný než Německo

Pozitivní zprávy se odrazily na růstu západních trhů, naopak nedařilo se zemím skupiny PIIGS. Německý DAX vzrostl o 0,4 %, francouzský CAC přidal podobně. Ve středoevropském regionu se dařilo pražskému PX +0,2 %, zatímco na nule zakončil polský WIG a zaostával rakouský ATX -0,7 %, který společně s jižními krajinami reagoval na bankovní krizi v Portugalsku. Portugalský index se ještě neoklepal z rekordní ztráty Banco Espírito Santo a poklesl o 0,7 %, sousední Španělsko -1,4 % a italský FTSE MIB -1,6 %.

Z korporátních zpráv stojí za pozornost nečekaný nárůst zisku automobilky BMW ve druhém čtvrtletí. Zisk na akcii dosáhl 2,69 EUR při očekávání 2,379 EUR. Tržby však již zůstaly za očekáváním 20,2 miliardy EUR na úrovni 19,9 miliardy EUR. I přes lepší zisk na akcii se dnes obchoduje BMW na kladné nule.

BMW za 2Q překvapuje skokem v zisku, tržbami i marží. Potvrzuje zájem o dražší modely

Dobrými výsledky se může chlubit i italská banka Unicredit, které vzrostl zisk o 11,6 % na 403 milionů EUR, zisk výrazně překonal odhady analytiků, avšak akcie na výsledky pozitivně nenavázaly. V italském Miláně se obchodují se ztrátou -0,7 %. Největším nárůst tak zaznamenala farmaceutická společnost Fresenius Medical Care, která přidala přes 3 %, Deutsche Post +2,3, Bayer +2,1 a SAP +1,8 %.

Na pražské burze +0,2 % se dnes dohodla energetika ČEZ -0,09 % s Vršanskou uhelnou, pro kterou bude vyrábět elektřinu z uhlí. Mírné zisky PX táhly KB, VIG a NWR. Philip Morris reagoval nárůstem +0,39 %, rakouský VIG +0,59 %, Komerční banka +0,35 %, NWR dokonce +16,28 %, PLG +1,84 % a defenzivní Pegas +0,1 %. Naopak odepisovala mediální CETV -1,43 %, Fortuna -0,79 % a O2 CR -0,14 %.

ČEZ se dohodl s Vršanskou uhelnou. Bude pro ni vyrábět elektřinu z uhlí

Orco stáhne akcie z pražské burzy do několika týdnů

 

Autor je makléřem FINANCEZlín, a.s.

Newsletter