ŽIVĚ: Kontroly z Česka do Německa, objevené Chorvatsko

Německá policie zavedla hraniční kontroly na dálnici A17 ze sasko-české hranice do Drážďan. Kontroly byly zahájeny už ve středu, sdělila dnes policie agentuře DPA. Opatření zdůvodnila obavou z rostoucího počtu převaděčů lidí v důsledku situace v Maďarsku a Srbsku. Do Německa ve středu dorazilo 7266 uprchlíků, většina přes rakousko-německou hranici – dvojnásobek proti úterý, kdy policie registrovala 3442 běženců. 

Do Chorvatska dorazilo od úterního večera už asi 5650 běženců, uvedla dnes tamní policie. Chorvatsko se pro uprchlíky stalo novou branou do Evropské unie, neboť Maďarsko de facto uzavřelo hranice se Srbskem. Jen za posledních 24 hodin dorazilo ze Srbska do Chorvatska asi 4000 uprchlíků, většinou z Blízkého východu, uvedla dnes chorvatská televize HRT. Dění pro Vás průběžně sledujeme.

Uprchlická krize ONLINE
15:26 Slovensko je podle tamního prezidenta Andreje Kisky v současné migrační krizi v Evropě schopno uprchlíkům pomoci. Kiska to dnes řekl novinářům po setkání se skupinou cizinců, kteří na Slovensku již získali azyl nebo občanství.

„Jsem přesvědčen, že jsme skutečně schopni pomoci z pohledu státu a jeho bezpečnosti. Jsme schopni a připraveni pomoci z pohledu tisíců jednotlivců, ale i organizací,“ řekl Kiska po setkání s cizinci původem z Afghánistánu, Somálska či Iráku.

15:09 Lídři zemí Evropské unie se kvůli nynější migrační krizi mimořádně sejdou ve středu 23. září večer. Na twitteru to oznámil předseda jednání šéfů států a vlád zemí evropské osmadvacítky Donald Tusk. Mimořádný summit EU žádala například německá kancléřka Angela Merkelová či slovenský premiér Robert Fico.
11:32 Evropský parlament dnes v hlasování velkou většinou podpořil návrh Evropské komise na přerozdělení 120.000 žadatelů o azyl z Řecka, Itálie a Maďarska. Učinil tak jen několik dní před jednáním ministrů vnitra členských zemí EU, kteří se na podpoře návrhu kvůli odporu Česka a dalších zemí visegrádské skupiny (V4) prozatím nedokázali shodnout.
11:30 Mezi uprchlíky, kteří mají být rozmístěni v Evropě na základě dobrovolnosti, by měli být započítáni rovněž uprchlíci z Ukrajiny. Novinářům to na tiskové konferenci v Baku řekl prezident Miloš Zeman. Poznamenal přitom, že to je jeho osobní názor, který nekonzultoval s vládou.
10:53 Pro většinu lidí, kteří hromadně prchají do Evropy z Blízkého východu nebo Afriky, je právě Německo cílovou zemí. Běženci přijíždějí hlavně přes rakouský Salcburk, někteří hranice překračují i na jiných místech.
10:52 V Sasku jsou nyní hraniční kontroly s Českem prováděny u krušnohorských obcí Oberwiesenthal a Marienberg. „Situace v Srbsku a Maďarsku by mohla vést k tomu, že se budou ve větším počtu objevovat převáděči,“ řekl DPA mluvčí spolkové policie v Pirně.
10:52 O uprchlické krizi bude dnes jednat chorvatský premiér Zoran Milanović a rakouský kancléř Werner Faymann.

Newsletter