Životní náklady Američanů rostou jen těsně, inflace se vzdaluje cíli Fedu

Životní náklady Američana v červenci rostly nejpomaleji za pět měsíců. Index spotřebitelských cen po červnovém růstu o 0,3 procenta zpomalil na 0,1 procenta, v souladu s očekáváním ekonomů v anketě Bloomberg.

Shodně, tedy o desetinu procenta, rostla cenová hladina také po očištění o volatilní ceny potravin a paliv, tzv. jádrová inflace. V tomto případě zůstalo tempo z června zachováno a zaostalo za konsensem 0,2procentního růstu.

Stále nedostatečně silná světová poptávka brání společnostem v možnosti zvyšovat ceny, inflace tak zůstává pod 2procentním cílem centrální banky. Fed svůj cíl stanovuje na základě údajů ministerstva obchodu souvisejících s výdaji spotřebitelů.

Za období 12 měsíců končící červencem vzrostly spotřebitelské ceny o 2 %, meziroční tempo růstu tak mírně zpomalilo z 2,1 % v červnu. Růst jádrového indexu cenové hladiny setrval na 1,9% tempu.

Spotřebitelům v posledních týdnech ulevují klesající ceny energií, které se v červenci meziměsíčně snížily o 0,3 procenta. Průměrná cena galonu benzinu ke konci minulého týdne klesla na 3,45 USD z letošního vrcholu dosaženého v dubnu 3,70 USD za galon. Rostly naopak ceny potravin a to o 0,4 %.

Index spotřebitelských cen je nejširším ukazatelem, jímž ministerstvo práce monitoruje vývoj cenové hladiny. CPI zahrnuje veškeré zboží a služby.

Newsletter