Zkáza v Unipetrolu je pod kontrolou. Začne součet škod

Rozsáhlý požár, který zasáhl dnes ráno propylenovou jednotku chemičky Unipetrol v Záluží u Litvínova, je pod kontrolou. Začít bude moci sčítání škod, sám Unipetrol chce dát první odhad ještě dnes.

Ohni předcházel výbuch, hořelo na dvou místech. Hasiči vyhlásili mimořádný poplach, oheň dostali pod kontrolu asi po čtyřech hodinách. Nikdo nebyl vážně zraněn. Záchranáři evakuovali asi 1000 lidí z celých chemických závodů a uzavřeli okolí v okruhu víc než jednoho kilometru. Škodlivé látky podle prvních měření hasičů a hygieniků do vzduchu neunikly. Zásah potrvá další desítky hodin. Vyplývá to z informací mluvčích policie, hasičů a firmy.

Hasiči původně vyhlásili třetí stupeň požárního poplachu, později ho změnili na mimořádný poplach. Do Unipetrolu se sjelo 42 hasičských jednotek z celého Ústeckého kraje. Oheň dostali hasiči kontrolu krátce po poledni. „Oheň je pod kontrolou, už se nešíří. Zařízení musíme ochlazovat proudy vody. Propylen musí vyhořet,“ řekl ČTK mluvčí krajských hasičů Lukáš Marvan.

 

Po dvojici výbuchů zasáhl rozsáhlý požár etylénovou jednotku chemičky Unipetrolu v Záluží u Mostu. Postrádá se jedna osoba. sledujeme na #Roklen24

Posted by Roklen24 on 13. srpen 2015

Sloup hustého tmavého dýmu byl v prvních hodinách vidět na desítky kilometrů daleko, až dva kilometry daleko bylo slyšitelné syčení z chemického provozu. V okolí padal popílek a černé saze. Podle mluvčího Unipetrolu Mikuláše Dudy do vzduchu neunikly škodliviny. „Látky uvolňované do ovzduší nejsou zdraví škodlivé. Největším problémem v souvislosti s požárem byla tvorba nepříjemných sazí,“ uvedl v prohlášení Duda. Odpoledne na místo dorazila i chemická laboratoř hasičů, která znovu kontrolovala kvalitu ovzduší. „Nic nebylo naměřeno,“ uvedl mluvčí Marvan. Hygienici zjištění hasičů potvrdili, ale přesto doporučili lidem v okolí nevětrat.

Unipetrol z bezpečnostních a preventivních důvodů odstavil celou výrobu. Událost se obešla bez zranění. „Nemáme žádné informace o úrazech či zraněních zaměstnanců,“ doplnil Duda. Záchranáři ošetřili podle mluvčího Petra Bureše řidiče kamionu, kterému prasknul bubínek, pomohli i několika vyčerpaným hasičům.

Až do pátečního odpoledne bude uzavřená silnice I/27 z Mostu do Litvínova. Tu záchranáři uzavřeli hned po výbuchu, později ji na necelou hodinu zprůjezdnili. Mezi městy nejezdí ani tramvaje, stojí i vlaková doprava. Dopravní podnik nasadil autobusy, které jezdí každých 30 minut.

V Litvínově kvůli události zasedala Bezpečnostní rada města a zřídila tři informační linky – 778753350, 778753351, 476767612.

Ekonom: Unipetrol uchrání první polovina roku

Etylenová jednotka byla během letních měsíců již dvakrát neočekávaně odstavena s celkovým odhadovaným dopadem do ukazatele EBITDA ve výši 270 milionů korun. „To představuje 3,6 % ukazatele EBITDA za první dva kvartály letošního roku. Dá se předpokládat, že rozsah škod bude nyní větší než u předešlých dvou událostí, což bude mít negativní vliv na výši EBITDA zejména při delší odstávce. Na druhou stranu Unipetrol zaznamenal v první polovině letošní roku výrazné zlepšení profitability, když dosažená EBITDA za první pololetí (cca 7,5 mld. CZK) překonala celoroční výsledky za několik let dozadu,“ zhodnotil ekonom Komerční banky Miroslav Frayer. „V tomto kontextu by tak dopad do celkového hospodaření firmy za letošní rok nemusel být nakonec tak dramatický,“ zhodnotil. Akcie Unipetrolu v reakci na zprávu dnes odepsaly 5 %, když ztrácely v průběhu dne až přes 8 %.

Skupina Unipetrol se zaměřuje na zpracování ropy, distribuci pohonných hmot a petrochemickou výrobu. Od roku 2005 je součástí polské skupiny PKN Orlen, která je největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě. V letošním prvním pololetí vykázal Unipetrol čistý zisk 5,27 miliardy Kč.

Newsletter