Zkouška bitcoinové sítě

Řecká krize přispěla k popularitě alternativních měn. S tím, jak řecké banky zůstávají zavřené už druhý týden, se Řekové vrhly především na bitcoin. Cena této digitální měny tak během posledních dní poměrně narostla a objem obchodů se dostal na nová maxima od letošního března. Někteří analytici očekávají, že se poptávka po kryptoměně ještě zvýší, obzvláště pokud se řecká situace ještě vyhrotí.

Úprk k bezpečným přístavům

Ale není všechno zlato, co se třpytí. Přes víkend se ukázalo, že i obchodování s bitcoiny není zcela bez chyb. Nastal totiž problém s realizací jednotlivých transakcí. Doba jejich vypořádání se tudíž prodloužila až na pětinásobek původních hodnot. Dle Gila Luria, analytika společnosti Wedbush Securities, se tak děje vinou chybného fungování systému autorizace a schvalování individuálních obchodů. Uživatelé tedy mohou čekat až pět hodin, než se samotná platba opravdu uskuteční.

Tyto problémy dle Luria pramení z nové verze bitcoinového softwaru a serverů provozujících decentralizovaný systém této měny. Provozovatelé, kteří si své bitcoinové programy doposud neaktualizovali na poslední verzi, celý systém zpomalují, a to nejen včetně samotné realizace transakcí, ale rovněž brzdí i samotnou těžbu kryptoměny.

Luria je přesvědčen, že tato chyba bude napravena během několika málo dní. Faktem ale zůstává, že se nejedná o zcela první situaci tohoto typu. Obdobné potíže byly pozorovány již několikrát během posledních málo let. „Nepamatuji se však, že by se dělo to samé ve stejné míře jako teď. Je to proto, že bitcoin předtím nebyl ještě tolik rozšířený,“ přepisuje Luriova slova agentura Bloomberg. Dle dat serveru Coindesk se objem bitcoinových transakcí na začátku června vyšplhal až na 120 tisíc během jednoho dne.

Situace jako tato je poměrně běžná v případě systému bez jednotného dohledu, míní Luria. Pokud se například jedna firma rozhodne upgradovat systém na Windows 8, může to udělat hromadně na všech svých počítačích. V případě bitcoinu je však toto rozhodnutí ohledně nové aktualizace závislé na jednotlivých provozovatelích. „V podstatě se jedná o zkoušku decentralizované sítě,“ řekl Luria. Pokaždé, když bitcoin takový test ustojí, stává se jeho systém mnohem silnější. Pokud by se však tento problém nevyřešil zhruba do týdne, nevěstilo by to nic dobrého,“ míní analytik.

Do příštích let by upgrade bitcoinových softwarů mohl probíhat mnohem uhlazeněji, pokud by se zvýšil počet společností, které by tento systém využívaly. Ty totiž aktualizaci provádějí najednou a mnohem dříve, než tomu tak je u individuálních investorů.

Bitcoin jako záchrana pro chudé bez bank?

Revoluce jménem bitcoin: Co na ni regulátoři? – videozáznam

Newsletter