Zkrácený týden. Dvě „top“ události. „Hike“ od ČNB i Fedu?

Poslední zářijový týden nabídne hned dvě zasedání centrálních bankéřů, a bude to netradičně ve stejný den. O sazbách bude ve středu rozhodovat Česká národní banka a o pár hodin později se dozvíme rozhodnutí Fedu. 

Zasedání bankovní rady ČNB se zúčastní kompletní sestava sedmi bankéřů. „Na trhu již několik týdnů převládá názor, že bankovní rada zvýší základní úrokovou sazbu o dalších 25 bazických bodů. Dojde tak k již třetímu zvýšení za sebou. Ve hře zůstává i čtvrté zvýšení v listopadu. Jednoznačné hlasování ve prospěch zvýšení sazeb je dáno především napjatým stavem trhu práce, který zvyšuje mzdové rozdělení a vytváří proinflační ekonomické prostředí. Inflaci do konce roku očekáváme nad cílem a významný je i růst cen výrobců,“ uvedl ekonom skupiny Roklen Michal Šoltés.

Bankovní rada ČNB na počátku srpna jednomyslně zvýšila limitní úrokovou sazbu pro dvoutýdenní repo operace o 25 bazických bodů na 1,25 procenta a současně zvýšila lombardní sazbu o 25 bazických bodů na 2,25 procenta a diskontní sazbu o 20 bazických bodů na 0,25 procenta.

Z domácích dat dnes statistici zveřejní konjunkturální průzkum za září. V srpnu důvěra podnikatelů v ekonomiku mírně vzrostla, důvěra spotřebitelů se naopak snížila. Celková důvěra v ekonomiku se meziměsíčně mírně zvýšila. 

Koruna se dnes ráno obchoduje na 25,60 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl ale držet v rozmezí 25,53 až 25,63 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 21,64 až 21,86 USDCZK.*

Také v případě Fedu se očekává, že sazby půjdou nahoru. Aktuální odhady trhu pracují se zvýšením amerických úrokových sazeb o 25 bazických bodů. Pro rok 2019 pak trh odhaduje nárůst sazeb o 46 bodů. To by odpovídalo dvěma kolům navyšování. Trh bude ve středu vyčkávat na případnou změnu komunikace ze strany Powella a spol.

Na devizových trzích je opět cítit napětí, ode dneška vstupují v platnost nová cla. List The Wall Street Journal v sobotu napsal, že Čína zrušila obchodní rozhovory se Spojenými státy, které se měly uskutečnit během příštích dnů. Šance na řešení sporu nebo jeho zmírněná tak klesají. V Evropském parlamentu pak dnes odpoledne vystoupí šéf ECB Mario Draghi. 

Zahraniční makrokenomický kalendář je první den v týdnu chudší. V Německu bude zveřejněn index podnikatelského klimatu Ifo a ve Spojených státech index aktivity chicagského Fedu.

Dolar se aktuálně vůči euru obchoduje na 1,1728 EURUSD a dolarový index se nachází na hodnotě 94,35 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1702 do 1,1825 EURUSD.*

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter