Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0730 za euro. Koruna krátce zpevnila pod 25,10 za euro, následně obrátila do ztráty nad 25,15 za euro.

Zkušený trader: ČNB to nakonec „pustí“, jako Švýcaři

Ocitáme se ve zvláštní situaci. Rosteme nejrychleji v Evropě, míra nezaměstnanosti poměrně citelně klesá a zahraniční obchod láme rekordy. Za „starých časů“ bylo odměnou za takové výsledky zpevňování měny. Zpevňování, které nejen zlevňuje dovolené, ale také umožňuje českým firmám získat za výhodnějších podmínek zahraniční technologie či si za výhodnějších podmínek zajistit zahraniční know-how.  To jsou zásadní faktory, které by uspíšily přerod české ekonomiky z „montovny“ v hi-tech hospodářství s vysokou přidanou hodnotou.

Od listopadu 2013 však výraznějšímu posílení, posílení pod úroveň 27 korun za euro, brání Česká národní banka (ČNB). V pátek minulý týden ČNB poprvé právě od listopadu před dvěma lety vstoupila na devizový trh, aby prodala koruny a nakoupila eura. 

Zdá se, že ČNB v nadcházející době bude čelit tlaku hned na dvou frontách. Tu první tvoří politici. Prezident Zeman intervenci dlouhodobě kritizuje. Nově však zaznívá apel za opuštění intervenčního režimu také z ministerstva financí, lépe řečeno z řad z ministrových poradců. Politický tlak zatím nedosahuje intenzity, jaké čelila například švýcarská centrální banka během své vlastní intervence, ale lze sázet na to, že zesílí.

ČNB poprvé od 2013 zasáhla proti koruně

Budou-li totiž dále z ekonomiky přicházet dobrá čísla – a zatím vše nasvědčuje tomu, že spíše ano –, stále více lidí si položí celkem logickou otázku. Proč centrální banka oslabuje korunu, když rosteme nejrychleji v Evropě? Proč, když máme rekordní zahraniční obchod? Proč není koruna pevnější – a dovolené levnější –, když se ekonomice tak daří? Politici rádi využijí šance zeptat se na to centrální banky za občany přímo, a nahnat tak politické body. Čím lépe ekonomika pošlape, tím silnější tento politický tlak bude.

Odhodlanost bránit slabší úroveň koruny však mohou chtít v rostoucí míře testovat také devizoví obchodníci. Dobře vědí, že politický tlak na ČNB zesílí také v tom případě, kdy banka bude v rámci intervence kupit ve svých sejfech nové miliardy a miliardy eur. Eura, která nakoupila, aby do oběhu dostala nově vytvořené koruny – za účelem oslabení české měny a ubránění hranice 27 korun za euro.

Ekonomové pro R24: ČNB zasáhla právem, klíčová je inflace

Takže ony dvě fronty se vlastně mohou vzájemně posilovat. Čím více zahraničních rezerv na straně ČNB, tím snazší to politici budou mít s její kritikou. Politici samozřejmě vytuší, že pro drtivou většinu občanů je zcela nepochopitelné, že „zloduch Singer“ hromadí „své“ eurové miliardy jenom proto, aby ceny rostly rychleji a v zahraničí a při dovolených bylo dráže.

Ačkoli jsou zatím devizové rezervy centrální banky na poměrně nízké úrovni, nelze úplně vyloučit situaci, že banka bude čelit soustavnějšímu „testování“ ze strany devizových trhů. Ty budou její ochotu bránit závazek zkoušet o to urputněji, oč více kritiky intervenčního režimu se z politické scény bude ozývat. Politici budou o to kritičtější, oč větší objem devizových rezerv banka nahromadí. V extrémním případě by nakonec ČNB mohla tlakům podlehnout. A kapitulovat podobně jako švýcarská centrální banka letos v lednu, předčasným opuštěním závazku.

Zkušený devizový obchodník má celkem jasno: „Jsme teprve na začátku. Pořádné tlaky na korunu od spekulantů přijdou za pár měsíců. Pokud bude ČNB intervenovat pravidelně, pak to nakonec stejně pustí“. Dočkáme se pak „Švýcarska v Čechách“.

Na dovolené levněji nebude. ČNB aktivně oslabuje korunu

Newsletter