Zlatá éra rozvojových trhů končí

Vyhlídky pro rychlejší růst světové ekonomiky kazí rozvojové země, které jsou nejvíce zranitelné vůči rizikům typu levných komodit a vyšších úrokových sazeb. Takového názoru je Světová banka, která ve své pololetní zprávě snížila prognózu pro růst světového hospodářství v letošním roce na 2,8 z původně 3 procent.

„Rozvíjející se země byly motorem globálního růstu v pokrizových letech, nyní ale čelí obtížnějšímu ekonomickému prostředí,“ řekl prezident Světové banky Jim Yong Kim. Instituce snížila očekávání pro růst ekonomik této skupiny zemí na 4,4 procenta letos a 5,2 procenta v roce příštím, z původních 4,8 a 5,3 procenta.

MMF vzkázal Fedu: Na vyšší sazby letos zapomeňte

Za umírněnější prognózou stojí především faktor nižších cen ropy a dalších komodit, na jejichž export řada tzv. emerging markets spoléhá, dále pak rostoucí očekávání prvního zvýšení měnově-politických sazeb ve Spojených státech. Vyšší úrokové sazby přinesou v posledních letech nevídané obtíže v podobě rozkolísanosti finančních trhů a vyšších úvěrových nákladů především v rozvíjejících se zemích. S tím souvisí velmi pravděpodobný rychlý nárůst výnosů u dluhopisů a odliv kapitálu z nejzranitelnějších trhů. Světová banka odhadla, že v případě nárůstu výnosů o 100 bazických bodů (tj. jeden procentní bod) klesne příliv kapitálu na rozvojové trhy o 18 až 40 procent.

Protiváhou rozvíjejícím se trhům jsou země rozvinuté, pro něž jsou očekávání SB naopak mírně lepší oproti předchozím odhadům. Ekonomika tzv. vysoko-příjmových zemí by letos měla růst 2procentním tempem, v následujících dvou letech pak tempy 2,4 a 2,2 procenta. „Očekávané zrychlení odráží oživení v eurozóně, pokračující solidní kurz USA a projevující se stopy stimulů japonské měnové a fiskální politiky,“ uvedla SB. Globální ekonomice pak předpovídá růst 3,3 procenta v příštím roce a 3,2 procenta v tom dalším.

Světová banka vidí Asii v horším světle. Rizika jdou z USA

Americká ekonomika nicméně podle čerstvé prognózy stoupne o 2,7 procenta namísto dříve očekávaných 3,2 procenta. Hlavní ekonom banky Kaushik Basu uvedl, že americká centrální banka by podle jeho názoru měla počkat se zvyšováním úrokových sazeb do příštího roku, aby se tak vyhnula posílení dolaru a poškození ekonomiky. To je v několika dnech hlas již druhé celosvětově významné instituce, která apeluje na Fed, aby se zvýšením sazeb nepospíchal.

Newsletter