Zlato jako bezpečný přístav

Rok 2013 byl pro ceny zlata nejhorší za posledních 32 let. Po nepřetržitém 12 letém býčím trhu přišel rok, kdy se hodnota zlata propadla o drastických 28 procent. Na přelomu roku 2013 se však cena zlata odrazila od hranice $1182.22 za unci, tedy svých 3 letých minim a od té doby formuje nový býčí trh. Momentální cena kulminuje kolem hranice $1300 za unci, což značí téměř 10 procentní nárůst během prvních čtyř měsíců roku 2014. Přestože cena zlata vykazuje v posledních několika týdnech nebývalou volatilitu, situace nasvědčuje pokračování býčího trhu a to hned z několika důvodů.

Technická analýza

Technicky vzato, prosincové cenové odražení se od pomyslné rezistentní hranice  1200 USD za unci může být nejen bráno jako zformování nového supportu ale také jako vytvoření takzvaného double bottom, tedy silné býčí cenové formace.  Podle této analýzy má cena zlata prakticky volný prostor k nedálému stoupaní, přičemž krizové pro ní budou hranice 1420 USD a 1500 USD. U obou hranic je patrných několik zásadních předchozích rezistencí. Hranice 1500 USD navíc tvoří zásadní psychologický level. Mimoto z hlediska Fibbonaciho analýzy je na hranici 1420 USD možné nalézt .3820 retracement a na hranici 1500 USD možné vidět .50 retracement, oba dva dány předchozím medvědím trhem z roku 2013, který ještě utvrdí odolnost cenové rezistence. Na druhé straně nelze vyloučit že cena klesne, avšak tento pokles by neměl přesáhnout hranici 1200 USD, kde se nachází již zmiňovaný nově zformovaný support.

Fundamentální analýza

Rok 2014 s sebou nese několik ekonomických úskalí které nahrávají býčímu trhu ceny zlata. Jedním z nich jsou geopolitické konflikty v čele s Rusko-Ukrajinský rozporem. Přestože se zdálo, že po Ruské anexi Krymu se situace na Ukrajině uklidní, není tomu tak a stav se nadále vyhrocuje. Ať už situace eskaluje pouze skrze ekonomické prostředky nebo se vyostří ve vojenský konflikt, investoři budou s velkou pravděpodobností hledat bezpečí v aktivech jako jsou drahé kovy.

Dalším z důvodů pro růst ceny zlata je stále se zvyšující poptávka z Číny. V loňském roce poptávka soukromého sektoru Číny zlata dosáhla rekordní úrovně 1132 tun a podle World Gold Council (WGC) by mohly asijské země ovládnout trh se zlatem znovu, přičemž je předpokládaný 20ti procentní nárůst  poptávky do roku 2017.

Situace kolem emerging markets podpořená obavami ze silného dolaru, který negativně působí právě na emerging markets, zdá se být alespoň pro tuto chvíli klidná. To ovšem neznamená, že v budoucích měsících nenastane znovu se opakující odliv peněz investorů z těchto trhů. Tyto peníze by pak mohly zamířit do aktiv jako je zlato. V neposlední řadě, aktuální celkové překoupenost většiny indexů nahrávají hypotéze růstu ceny zlata. Případná větší korekce v řádu 10 – 15%, by přinesla přesun peněz z rizikových aktiv k bezpečnému přistavu jako je zlato.

Jak lze pozorovat, argumentů pro nákup zlata, at‘ už z technického nebo fundamentálního hlediska, je mnoho. Přestože nelze 100 procentně garantovat, že cena zlata bude stoupat, šance, že tomu tak bude jsou poměrně vysoké. Investoři by tedy neměli váhat a měli by začít zaujímat dlouhé pozice dokud se ještě cena zlata nachází na poměrně nízkých číslech.

Newsletter