Zlato je nejlevnější od dubna 2010. Proč?

Cena zlata v závěru týdne nejníž od dubna roku 2010, tedy za víc než pět let. Čína promluvila o svých zásobách zlata. Po šesti letech. Číslo, které řekla, zarazilo, zklamalo. Analytici, ekonomové, experti, algoritmy, matematické modely, statistiky,… vesměs všichni čekali, že Čína za těch šest let, kdy o svých zásobách zlata nepromluvila, jejich objem nejméně ztrojnásobila. Vykázané číslo ale říká pouze plus 57 procent. Úvod nového týdne přinesl další propad drahého kovu až o 5 % a do blízkosti 1100 dolarů za unci.

Cenu zlata a dalších komodit real-time naleznete na Roklen24

„Trh o čínských zásobách zlata spekuloval roky. To, co se dozvěděl, je studenou sprchou,“ komentoval lakonicky portfolio manažer pekingského Lianzhan Global Makro fondu. Čína zvýšila své zlaté rezervy po šesti letech na 53,31 milionu uncí či zhruba 1658 tun zlata z 1054 tun, které oficiálně přiznala v roce 2009. Stačilo jí to k postupu před Rusko a nadále daleko za Spojené státy s 8.133,5 tuny dle dat Světové rady pro zlato (World Gold Council – WGC). Například stratégové Bloomberg Intelligence Unit ale odhadovali skutečný stav čínských zlatých rezerv na zhruba 3,5 tisíce tun. Odvozovala to domácí poptávky a výkonu čínské ekonomiky. „Jsem šokován, jak malé to číslo je,“ reagoval Ross Norman, šéf londýnského dealera Sharps Pixley.

Zlato je významnou součástí rezerv centrálních bank, většinou z dob, kdy jím ještě kryly svou měnu. Číně zlaté rezervy umožňují rozložit devizové rezervy centrální banky pryč z amerického dolaru. Letos Čína zřejmě nakoupí 400 až 500 tun zlata, odhadovala WGC v květnu. Po těchto datech je to ale otázkou. Nákup 100 tun přitom odpovídá zhruba 2 procentům roční celosvětové poptávky po zlatě.

Zlato je za letošek níže o 4 procenta a dolů jej tlačí sázka na blížící se růst úrokových sazeb v USA. To povzbudí úročená aktiva. Dnes futures na zlato odepisují více jak procento a drahý kov se dostává pod 1.130 dolarů za unci. 

Newsletter