Zlato obklopují medvědi

Zlato jakožto zajišťovací aktivum proti inflaci je v těchto dnech pro investory takřka nepoužitelné. Ropa se ocitla ve volném pádu a finanční svět zažívá jeden z největších komoditních poklesů za poslední generaci. Kolaps cen komodit znamená, že namísto nárůstu spotřebitelských cen, které většina obchodníků kupujících zlato očekávala v posledním desetiletí, Amerika podle dluhopisového krále Billa Grosse směřuje směrem k deflaci.

Inflační očekávání, jež jsou úzce korelovaná s cenou zlata, směřují za největším meziročním poklesem od recese 2008. Zatímco se cena zlata odrazila v minulém měsíci od svých čtyřletých minim, analytici Goldman Sachs i Société Générale zopakovali své medvědí výhledy pro žlutý kov. Zatímco investoři očekávají brzké zvyšování sazeb, americké akcie dosahují nových historických maxim a dolar zažívá nebývalou rally. Obchodníci tak mají pramálo podnětů k alokaci svého kapitálu do zlata.

Zlato v roce 2015

„Zapomeňte na inflaci – všichni momentálně hovoří o deflaci,“ říká Peter Jankovskis, ředitel investičního fondu Lisle. „Je zřejmé, že padající cena ropy vytváří další deflační tlaky, jež nutí investory prodávat zlato.“

Pokles inflačních očekávání je tak jedním z klíčových důvodů pro momentální nechuť obchodníků vlastnit zlato. Podíly investičních fondů zainvestované do zlata klesly v minulém týdnu na nejnižší úroveň od roku 2009, podle údajů shromážděných agenturou Bloomberg.

Zlato, které během listopadu obchodovalo na svých více jak 4letých miminech, tj. 1175 dolarů za unci, se momentálně pohybuje na 1180,25 dolaru. Investiční banka Goldman Sachs předpovídá jeho propad až na 1050 dolarů během příštích 12 měsíců. Société Générale očekává dokonce 950 dolarů.

Mnozí menší spekulanti se nicméně nevzdávají a věští velký obrat v sentimentu. Asset manažeři zůstávají optimističtí a navyšují své čisté pozice na 103,738 opčních kontraktů podle údajů agentury Bloomberg z 16. prosince.

Známky toho, že centrální banky v Číně, Evropě a Japonsku uvolňují svoji monetární politiku za účelem stimulu churavých ekonomik, zvyšují spekulace, že by inflace mohla růst, i když spotřebitelské náklady v USA zůstávají stabilní. Zatímco cena zlata v dolarech je v celkovém vyjádření v tomto roce negativní, cena zlata v eurech či jenech je výrazně v plusu.

„Množství likvidity, jež byla v posledních několika letech vypuštěna do systému, je enormní. Většina velkých centrálních bank v čele s americkým Fedem zmnohonásobily svoji bilanci a tak není od věci obávat se zvyšování inflace,“ říká Michael Mullaney, investiční ředitel společnosti Trust Co. Na druhé straně, Atul Lele, investiční ředitel Deltec International Group říká, že kupovat zlato jakožto zajištění proti inflaci je momentálně zbytečné a že přestože očekává zvýšenou inflaci, cena zlata by neměla nijak zásadněji růst. 

Zda se cena zlata bude nadále pohybovat poblíž úrovně 1200 dolarů za unci, lze jen spekulovat, nicméně většina finančního spektra se momentálně staví proti jeho růstu. 

Newsletter