Zlato padá 7. týden v řadě, ropa na ročních minimech. Je čas koupit?

Spekulanti již nemají rádi zlato, tedy alespoň ti, kteří spekulovali na jeho růst. Zlato totiž zažívá nejdelší negativní trend od roku 2010 a futures na tuto komoditu dokonce vymazaly veškeré zisky za rok 2014 a obchodují se na úrovních mírně pod 1200 dolarů za trojskou unci. Hedgeové fondy naopak začaly hojně sázet na pokles zlata a došlo to tak daleko, že tyto sázky jsou nejvyšší od roku 2006, odkdy se tato statistika počítá. Většina „long“ investorů v současnosti snížila nebo stále snižuje své pozice v této komoditě a to především z důvodu zrychlování americké ekonomiky, které je doprovázeno posilováním dolaru. Ten se v současných dnech obchoduje na 4letých maximech, také z důvodu spekulací, že Fed zvýší úrokové sazby a tím také sníží poptávku po zlatě jako zajištění proti inflaci.

Nejobchodovanějším kontraktem minulý pátek byla podle agentury Bloomberg prodejní opce se strike cenou 1100 USD (právo prodat za 1100 USD) expirující v prosinci tohoto roku, tudíž 8 % pod současnou cenou na promptním trhu.

Short pozice proti zlatu jsou na maximech

Čisté dlouhé pozice ve zlatě se v posledním týdnu snížily o 15 %, jak vyplývá z dat americké Komise pro obchodování komoditních futures (CFTC), a celková držba zlata spadla za posledních 7 týdnů o neuvěřitelných 72 %. Oproti těmto negativním datům naopak takzvané short pozice (spekulace na pokles) zažívají renesanci. Pozice spekulující na pokles ceny zlata vzrostly o 4,5 % na 81.262 short kontraktů a momentálně dosahují svých dlouhodobých maxim. Pro lepší představu, short pozice se od konce srpna tohoto roku zdvojnásobily a z takzvaných Gold ETF funds, fondů, které následují ceny zlata, odtekly tento rok již 4 miliardy dolarů.

Banky jsou také spíše negativní

Minulý týden potvrdila svou cílovou cenu na zlato banka Goldman Sachs a stále očekává pokles této komodity a to na úroveň 1050 dolaru za 12 měsíců, zatímco HSBC momentálně snížila svůj odhad pro rok 2015 na 1175 USD z 1310 dolarů.  Zlato však svou nízkou cenou již přilákává kupce, například prodeje zlatých mincí dosáhly 58.000 za poslední měsíc, což je největší nárůst od ledna tohoto roku.

Zdá, že celkově jsou investoři negativní na vývoj komodit, když nové statistiky ukazují, že z fondů zaměřujících se na nerostné suroviny odteklo za září 1,05 miliardy dolarů, což je nejvíce od prosince loňského roku.

Na minimech se obchoduje i ropa, v případě americké ropy WTI je cena nejníž zhruba za rok. Na ročních minimech se nacházejí tedy jak zlato tak ropa (viz grafy ve fotogalerii k článku) a technické indikátory naznačují, že by v příštích měsících mohlo naopak dojít ke korekci negativního trendu.

Newsletter