Zlato? Příští cíl je 1400 USD

Zlato patří v letošním roce mezi aktiva s nejlepšími výsledky. Z ceny lehce nad 1000 dolarů za unci jsme se dostali až na 1245 USD, což odpovídá zhruba 18% zhodnocení. Boomu však není konec. Analytický tým francouzské banky BNP Paribas je nažhavený na další růst, přičemž cílová cena příštích 12 měsíců je nastavena na 1400 dolarů. Co bude motorem zisků? No přece centrální banky.

„Napříč investičním publikem existuje jasně viditelná obava ohledně efektivity a potenciálního přesahu expanzivní měnové politiky centrálních bank.“ píše tým BNP Paribas. „V nadcházejících čtvrtletích bude tato obava stále aktuální a stane se hlavním fundamentem většiny trhů.“

Tato predikce se týká především těch bank, které jsou silně aktivní v rámci tzv. programu kvantitativního uvolňování a především v oblasti aplikace záporných úrokových sazeb. V tomto směru je tak řeč hlavně o ECB, Bank of Japan či o dánské a švédské centrální bance. Zlato by investorům v tomto prostředí mělo posloužit především jako zajištění.

„Zlato doporučujeme jako aktivum, pomocí kterého lze zajistit portfolio proti rizikům spojených s činností centrálních bank,“ přepisuje server Newsmax slova Prashanta Bhayaniho, CIO singapurské pobočky banky BNP Paribas. „Je tedy evidentní, že si drahý kov opět získal renomé tzv. bezpečného přístavu.“

Pohled na zlato bez „dolarových“ brýlí

Růst cen by měl být podpořen i díky boomu poptávky po fyzickém zlatě především ze strany samotných centrálních bank, kde například vyniká Čína, Indie, Rusko, případně i Kazachstán. Cílové ceny na 1400 dolarů kov dosáhl naposledy v září 2013. Pokud by se předpoklad dalšího růstu splnil, banka rovněž doporučuje zaměřit se i na cenné papíry odvozené právě od vývoje na zlatě.

 

Newsletter