Zlato stále v kurzu. Nebude tomu jinak?

Proč by mělo být zlato v blízké budoucnosti stále atraktivní? Pro není jen prostředí nízkých úrokových sazeb v Evropě, Japonsku nebo USA. Co dalšího hraje pro zlato?

Negativní úrokové sazby snižují náklady na držení zlata. Právě tyto nízké náklady jsou jedním z hlavních důvodů atraktivity. Vysoké úrokové sazby a silné měny jsou typickým omezením pro držení zlata. V momentě, kdy měna apreciuje, nenabízí zlato v podstatě žádný výnos a jeho hodnota má tendenci klesat. Kromě japonského jenu existuje málo měn, které v současné době rostou, a existuje jen velmi málo zemí, u kterých existuje šance na takové úrokové sazby, aby byl nabízen atraktivní výnos. Je to prostředí pro zlato jako dělané.

 

Jsou zde ale také pozitivní technické signály, podle kterých může čekat zlato další růst. Nedávnou zlatou rally potvrdil také nárůst dalších drahých kovů – stříbra a platiny, ale také ekonomicky citlivé mědi. Z hlediska grafické perspektivy podle všeho nečeká zlato žádný smysluplný odpor až po úroveň 1350 dolarů za unci, což znamená ještě přibližně 100 dolarový nárůst ze současných úrovní. Navíc roste pravděpodobnost, že Federální rezervní systém nezvýší úrokové sazby v tomto roce více než jednou.

Snižují se také odhady růstu americké ekonomiky, Fed nemá důvody ke zvýšení sazeb v kontextu globálního klima, které zůstává poměrně slabé. Pro hraje také dění na akciových trzích. Situaci nepřidává ani další tržní ukazatel – americký dolar. V kontextu tohoto dění zůstává zlato, zlaté akcie nebo ETF jako stále atraktivní.

Peter Schiff ke Goldman Sachs

Jeden ze známých „medvědů“ – Peter Schiff nedávno poznamenal CNBC, že se Goldman Sachs, kteří jsou ke zlatu již nějakou dobu skeptičtí, mílí a jsou až příliš pesimističtí. Goldman Sachs dlouhodobě předpovídá, že zlato klesne začátkem příštího roku pod 1000 dolarů za unci. Svou predikci banka potvrdila a zopakovala v minulém měsíci. Navzdory této predikci získalo zlato od začátku roku více než 16 procent hodnoty, když investoři hledali bezpečí úkryt před volatilním akciovým trhem. Pro Schiffa však nedávná zlatá rally žádným překvapením není.

Schiff trval na tom, že Goldmanům chybí celkový obraz, převážně v kontextu zvyšování úrokových sazeb Federálním rezervním systémem, které podle Schiffa tak, jak je plánované, nenastane.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Fin a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

 

Newsletter