Evropské i americké výnosy rostou. Dolar ve ztrátě testuje 1,0850 za euro. Koruna oslabila nad 25,30 za euro.

Zlato u letošních minim, vede ztráty kovů

Zlato se aktuálně obchoduje poblíž nejnižších úrovní za posledních 9 měsíců, zatímco dolar posiluje k více jak čtyřletým maximům, podpořen očekáváními ohledně budoucího růstu sazeb v americké ekonomice. Na nová minima se se zlatem dostává i další drahý kov a to platina, která se obchoduje u 15měsíčních minim.

Kontrakty na zlato s okamžitým dodáním se aktuálně obchodují pod 1.220 USD za trojskou unci. Jen za tento měsíc cena zlata poklesla o více jak 5 procent, když se během 25. září dostala až k 1.207 USD za trojskou unci, což byla nejnižší hodnota od 2. ledna (graf viz fotogalerie k článku).

Zlato míří ke své první kvartální ztrátě v letošním roce a jde tak proti výraznému posilování dolaru, když dolar spot index naopak výrazně roste a to až o 6,6 procenta. Během dnešního odpoledne budou středem zájmu další zámořská data, týkající se osobní spotřeby, kde se očekává meziměsíční růst o 0,4 procenta. Spotřeba v zámoří představuje okolo 70 procent hrubého domácího produktu největší světové ekonomiky, která dle revize z minulého týdne ve druhém čtvrtletí rostla nejrychleji od roku 2011.

„Dolar i nadále zůstává hlavním faktorem určujícím pohyb ceny zlata,“ uvedl Sun Yonggang, makroekonom ze společnosti Everbright Futures v Šanghaji. „Změnu současného trendu zlata by mohl přinést další globální konflikt a následný růst geopolitického napětí.“

Se zlatem a paládiem ztrácí také stříbro, jehož cena se dostala na 17,54 USD za unci a klesá třetím měsícem v řadě. I stříbrný kov má namířeno k první kvartální ztrátě tohoto roku. Jeho cena se 22. září dostala až na 17,34 USD, což je nejnižší úroveň od července 2010.

Obdobně je na tom platina, která zlevnila na 1296,37 USD za unci, nejnižší hodnotu od června 2013. Propadá i další kov a to paládium, které se během 26. září dostalo na 778 USD a míří tak k největší měsíční ztrátě od září 2011. 

Newsletter