„Zlatý“ rok 2016

Soudě podle ponurých titulků a komentářů, vidí většina analytiků pouze pramálo důvodů, proč doporučit zlato jako lukrativní investiční příležitost. S jistotou tak můžeme říci, že veškerá optimistická očekávání, která ještě v roce 2013 predikovala cenu žlutého kovu až na úrovni 2000 dolarů za unci, jsou tatam.

Za rok 2014 si zlato prošlo propadem o více jak 5 %. Letos si zatím vede o něco lépe, za necelé čtyři měsíce si připsalo více jak 1 %, ale i tak zůstávají veškerá očekávání velice střídmá. Rok 2015 tak pravděpodobně nebude rokem zlata, ani žádných dalších komodit. Tento názor potvrzují i analytici banky Citigroup. Ti předvídají, že letošek si v případě žlutého kovu neprojde už žádným výraznějším posunem. O to víc však překvapí rok 2016.

 „Zlato je během roku 2015 stále silně zranitelné, avšak příští rok by mohl přinést zvrat,“ řekl pro server Market Watch Jon Bergtheil, analytik Citigroup. Dle názoru jeho týmu by v období mezi 2016 a 2020 mohla přijít silná zlatá rally umazávající ztráty z předešlých let.

Od začátku roku 2012 se žlutý kov propadl o více jak 23 %, přičemž za hlavní důvod tak razantního poklesu bývá uváděna absence bující inflace, kterou někteří považovali, a stále považují, za nutný výsledek všeobecně uvolněné měnové politiky napříč celým světem.

„Tisk peněz téměř vždy vyústil v inflaci. Dnes je však situace vinou celosvětového přebytku výrobních kapacit společně s propadem cen energetických komodit odlišná. Inflace jako by byla „odložena“ do budoucna,“ míní Bergtheil. Svou roli v propadu cen zlata hraje i dlouhodobé posilování dolaru. Zlato a americká měna jsou dva instrumenty, jejichž cenový vývoj se ve většině případů vyvíjí inverzně. Jakmile dolar posiluje, komodity denominované v této měně začnou ztrácet na atraktivitě s tím, jak jsou pro držitelé ostatních měn čím dál tím dražší.

„Zaindexujeme-li si ceny základních a drahých kovů na úroveň ledna 2014, vidíme, že většina z nich se pohybovala ve směru inverzního dolarového indexu. Jedinou výjimkou bylo zlato. To se během minulého roku jako jediné odchýlilo od tohoto trendu,“ vysvětluje Bergtheil (viz. graf). Ke zvratu by pak dle Citigroup mělo dojít tehdy, jakmile se naplno rozjede inflační vlna spojená s extrémně uvolněnou měnovou politikou.

Goldman Sachs hrozí nedostatkem zlata

Londýnská cena zlata: Sklenku sherry nahradí technologie

Newsletter