Americké výnosy klesají rychleji než evropské. Dolar v lehké ztrátě nad 1,0650 za euro. Z měna regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna se obchoduje nad 25,25 za euro.

Zločin a trest bankovního sektoru: 300 miliard dolarů

Dozvuky finanční krize, nebo oprávněné tresty udělené nadnárodním bankovním institucím, které ještě zdaleka nejsou u konce? Podle čerstvé studie britské společnosti CCP Research Foundation dosáhl součet pokrizových „reparací“ šestnáctky největších globálních bank od roku 2010 již 300 miliard amerických dolarů (nebo chcete-li 200 miliard britských liber).

Částka pokrývá náklady související s veškerými soudními spory vedenými s největšími bankovními institucemi za posledních zhruba pět let, přičemž studie vychází z regulatorních oznámení, výročních zpráv a dalších veřejně přístupných informací. Jde tedy o součet všech pokut, částek zaplacených k vyrovnání sporů i rezerv na krytí soudních sporů. A tento součet se ke konci loňského roku zvýšil meziročně o téměř pětinu. Kdy bude konec?

Ačkoli se mnoho bankovních manažerů vyjadřuje o nekončících pokutách a vyrovnáních jako o odkazu nedořešených otázek z minulosti, některé indicie hovoří o opaku. Zářným příkladem je v květnu vynesený konečný verdikt nad pěticí velkých bank v případu manipulace na měnovém trhu. JPMorgan Chase, Citigroup, Barclays a RBS se přiznaly, že při manipulacích s kurzy amerického dolaru a eura spolupracovaly v období od prosince 2007 až do ledna 2013. UBS navrch přiznala vinu za manipulaci s klíčovými globálními úrokovými sazbami. Tato bankovní pětka za výše uvedené prohřešky souhlasila se zaplacením americkým a britskými úřadům celkem 5,7 miliardy dolarů.

Konečný verdikt za manipulaci měn: Pokuta 5,7 mld. dolarů

Reputace bankovního sektoru během posledních let bezesporu utrpěla. Otázkou však je, zda se tyto instituce z horší pověsti a obřích pokut vůbec poučily. Někteří manažeři bank již naznačili, že tlak na nákladové straně polevuje, což vede i k menší potřebě kapitálových rezerv. Na mnoha frontách ovšem stále probíhá vyšetřování, které ovlivňuje hospodaření bankovních divizí, jež se prozatím trestům za své minulé praktiky vyhýbaly. Například JPMorgan v únoru přiznala, že ke konci roku čelila vyšetřování v nejméně dvacítce různých případů. Analytik KBW Brian Gardner ve své poslední zprávě uvedl, že po celém světě sleduje celkem 264 probíhajících vyšetřování případů týkajících se 46 bankovních institucí.

Do šestnáctičlenné skupiny bank, o jejichž nákladech referuje CCP, patří Bank of America, Barclays, BNP Paribas, Credit Suisse, Citigroup, Deutsche Bank, Goldman Sachs, HSBC, JPMorgan Chase, Lloyds Banking Group, National Australia Bank, RBS, Santander, Standard Chartered, Société Générale a UBS.

Newsletter