Zlom: Čína otevírá světu svůj měnový trh

Čínská centrální banka PBOC oznámila, že historicky poprvé pustí na domácí měnové trhy zahraniční centrální banky. Naplňuje tak slib premiéra Li Keqianga, který padl na Světovém ekonomickém fóru v minulém týdnu. Banky budou moci v Číně obchodovat forwardy, opce a provádět spotové operace.

PBOC nadto oznámila, že po zahraničních bankách nebude požadovat, aby si na devizové obchody na čínském trhu vyhradily rezervy. Ty nicméně bude požadovat po domácí protistraně každého obchodu. To je „liberální“ rozhodnutí ve světle normy, kterou Čína vydala z kraje září a která znamená, že banky, které obchodují měnové deriváty v amerických dolarech pro své klienty, musejí jako rezervu vyhradit pětinu těchto objemů.

Čínské firmy potřebují devizy

Realitou čínského devizového trhu jsou v těchto dnech především rekordní objemy obchodů zahraničních měn. V srpnu podle dat PBOC centrální banka a další finanční instituce společně prodaly rekordních 724 miliard jüanů cizích měn – v přepočtu 113,5 miliardy dolarů. Devizové rezervy centrální banky klesly od počátku září o rekordních 94 miliard jüanů.

Obojí je důsledkem vyčerpané likvidity cizích měn v čínském bankovním systému. Doplnit zahraniční měny přitom zoufale potřebují pro zahraniční obchod čínské firmy, ale i jednotlivci. Dříve se přitom čínské autority snažily pokles rezerv vysvětlit přeceněním aktiv i odlivy zdrojů z určitých rozvojových projektů. 

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem 

Newsletter