Ceny pohonných hmot prakticky nepřetržitě padaly od půlky července, nyní však začínají stagnovat. Za posledních 5 dnů jsou tak prakticky beze změny. Průměrná cena za litr benzínu je nyní 37,58 Kč, benzín se tak drží u nejnižších úrovní od první půlky února. Průměrná cena za litr nafty je 35,83 Kč – nafta se tak přiblížila na několik haléřů cenám z půlky června.
Výrazně nižší ceny nafty pak na trhu nebyly přes rok. Za stále příznivým vývojem cen pohonných hmot stojí pokračují pád cen ropy. Barel ropy Brent opět atakuje roční minima – aktuálně se pohybuje kolem 77 dolarů. Z ropy postupně vyprchává riziková prémie, kterou v posledních týdnech nabrala díky růstu napětí na Blízkém východě. Trh opět sází na možné příměří, o kterém se aktuálně vyjednává v Egyptě a mediátorem jsou USA.
Ať k příměří dojde nebo ne, tak by ropný trh neměl být výrazně ovlivněn. Pro ten je klíčové, že se do konfliktu vážněji nezapojil Írán, a že nedošlo k žádnému poškození ropné infrastruktury. I přesto by však mohly pohonné hmoty ke konci měsíce mírně zdražit – u benzínu i nafty o nižší desítky haléřů. Za tím by měl stát krátkodobý růst cen ropy z poloviny měsíce. Bez neočekávaných událostí by však v září mohly ceny pohonných hmot opět stagnovat či dokonce mírně zlevnit. Pozitivním faktorem je nyní česká koruna, která se na páru s EUR drží na úrovních 25,10. Silnější koruna zlevňuje dovoz ropy a pohonných hmot do České republiky.
Ropný trh je nyní poměrně vyrovnaný, růst cen by však postupně mohlo přinést očekávané snižování úrokových sazeb v USA. Z trhu také mizí obavy o recesi v USA, které rozpustily nedávné údaje k maloobchodním tržbám a žádostem o podporu v nezaměstnanosti. Relativně nízké ceny ropy a klesající počet aktivních vrtů může znamenat pokles produkce v USA. Americká ropa WTI se navíc nezadržitelně blíží úrovni 70 dolarů za barel, kde je velmi silný support. Právě za tuto hodnotu dříve v USA nakupovali ropu do vypleněných strategických rezerv.
Největší problém pro ropný trh však stále přetrvává – slabá poptávka Číny. Bez jejího oživení se těžko ropa dočká dlouhodobějšího růstového trendu a hodnot kolem 85 až 90 dolarů za barel. V Číně padá poptávka po ropě již 3 měsíce za sebou a utlumená je i aktivita tamních rafinérií. Ekonomická data z Číny ukazují na velmi pozvolné probuzení, které znamená slabší než očekávanou poptávku největšího importéra po ropě. Své odhady na letošní spotřebu ropy tak snižuje jak EIA, tak překvapivě i OPEC. Při současné poptávce pak překvapivě OPEC+ zvyšuje svou produkci nad rámec dohodnutých kvót. Za červenec byla produkce OPEC s přidruženými zeměmi o 170 tisíc barelů denně vyšší než bylo dohodnuto. Přes třetinu růstu připadá pak na Rusko.
Zdroj: Purple Trading, Bloomberg, Reuters
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.