Změna poměru hlasů v radě ČNB pomohla k silnější koruně

Klíčové body

  • Na včerejším zasedání ČNB došlo dle očekávání k odhlasování stability sazeb. Poměr hlasů se změnil na 4:3.
  • Guvernér Michl podtrhl rizika deficitního státního rozpočtu a připustil navýšení sazeb v letošním roce při nedostatečné konsolidaci veřejných financí.
  • Koruna na jestřábí komunikaci guvernéra Michla reagovala posílením.
Zdroj: Depositphotos

Na včerejším zasedání ČNB bylo dle očekávání rozhodnuto o stabilitě sazeb na úrovni 7 %. Rozhodnutí a jeho následná prezentace na tiskové konferenci ale působí jestřábím dojmem. Došlo totiž ke změně rozložení hlasů v radě. Pro stabilitu hlasovalo tentokrát o jednoho radního méně. Tedy čtyři. Naopak zbylí tři hlasovali ve prospěch dalšího navýšení úrokových sazeb. Guvernér Michl na následné tiskové konferenci navíc dodal, že nevylučuje možnost zvýšení sazeb na červnovém zasedání. Záležet bude na vývoji deficitu veřejných financí a růstu mezd. Snižování sazeb zatím není na stole. Kurz koruny jestřábí tón okolo zasedání reflektoval mírným posílením k hranici 23,50 koruny za euro.

Na tiskové konferenci guvernér potvrdil, že ČNB bude dále bránit nadměrným výkyvům kurzu koruny. V praxi to znamená, že ČNB v případě potřeby bude intervenovat ve prospěch silné domácí měny. Zároveň podtrhl dvě velká proinflační rizika. Tím je nad očekávání vysoký růst mezd a vysoký schodek veřejných financí. Právě konsolidaci státního rozpočtu označil guvernér za klíčové téma. V případě, že vláda nedodá slíbený a kredibilní plán konsolidace, bude muset ČNB tyto inflační tlaky tlumit, a vrátit se tak k politice zvyšování úrokových sazeb, což by zdražilo dluhové financování státu, firem i domácností. První zvýšení o 25 bazických bodů by tak teoreticky mohlo přijít už v červnu. Bankovní rada se při dalším hlasování bude řídit nejnovějšími daty z ekonomiky.

ČNB představila novou prognózu. Oproti minulé očekává vyšší průměrnou inflaci v letošním roce o 0,4 procentního bodu na úrovni 11,2 %. U růstu reálného HDP v roce 2023 došlo k revizi směrem vzhůru. V minulé prognóze očekávala ČNB propad reálného HDP o -0,3 %. V nové činí očekávaný růst 0,5 %. Ke zvýšení očekávaného růstu došlo i pro rok 2024, a to z původních 2,2 % na rovná 3 %. Zajímává je i změna prognózy v oblasti kurzu koruny, který ČNB očekává silnější jak pro letošní rok, tak i pro ten další. V roce 2023 by měl průměrný kurz koruny proti euru dosáhnout hodnot 23,70 za euro a v dalším roce pak 24,30 za euro.

Zatímco na předchozích zasedáních hlasovalo ve prospěch stability vždy pět radních, tak na tom včerejším hlasovali pro stabilitu už jen čtyři. Jmenovité rozdělení hlasů zatím neznáme, ale i tak se jedná o jestřábí signál. Bankovní rada se obává proinflačních dopadů expanzivní fiskální politiky. Jejich obavy potvrzuje i žádost o vytvoření dvou nových alternativních scénářů prognózy, které odhadují vývoj ekonomiky v případě nedoručení vládních úsporných balíčků. Guvernér na tiskové konferenci dodal, že pokud vláda nedoručí plán snížení schodku veřejných financí, tak ČNB bude muset přistoupit k navýšení sazeb, aby tyto proinflační tlaky tlumila.

Devizové trhy jestřábí vyznění tiskové konference po zasedání rady ČNB reflektovaly a koruna posílila proti euru i proti dolaru. Na kurzu koruny se výrazně nepodepsalo večerní zasedání Fedu, kde americká centrální banka doručila očekávané zvýšení sazeb o 25 bazických bodů. Více k zasedání Fedu píše kolega Berka zde.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,1082 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 101,07 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0957 do 1,1127 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 23,51 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 21,22 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 23,43 ž 23,63 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,14 do 21,46 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME

Newsletter