Změní Fed konečně nástroj monetární politiky?

Osm let po prvním masovém nákupu dluhopisů se americká centrální banka nachází v situaci, kdy její rozvaha už dlouhodobě činí 4,5 bilionu dolarů. Tlak na snížení této částky se stále zvyšuje. Několik zástupců Fedu veřejně prohlásilo, že by banka měla obchodování s dluhopisy používat jako nástroj měnové politiky, uvedla to agentura Bloomberg.

Diskuze federálních bankéřů bude mít v důsledku velký vliv na úrokové míry a americký dolar. Podle Michaela Gapena, hlavního ekonoma Barclays Plc, by měl Fed uvést, jestli hodlá svoje aktiva používat jako nástroj měnové politiky. V současné době používá Fed jako svůj primární nástroj krátkodobé úrokové míry. Debata o částečném využití aktiv federální banky jako sekundárního nástroje se však objevuje stále častěji.

Samotná váha těchto aktiv pomáhá ve Spojených státech držet dlouhodobé úrokové míry na nízkých hodnotách, což bylo i prvotní motivací, proč Fed před osmi lety začal ve velkém množství dluhopisy nakupovat. S optimistickým ekonomickým výhledem na rok 2017 se ale objem nakoupených dluhopisů stal opět diskutovaným tématem.

Guvernéři st. louiské a bostonské federální banky se vyjádřili, že by rádi viděli aktiva jako nástroj, který bude Fed v tomto roce používat k regulování přehřáté ekonomiky.

„Pokud si myslíte, že ekonomika roste rychleji, než chcete, můžete použít krátkodobé úrokové míry, anebo můžete společně s nimi použít i aktiva,“ uvedl šéf bostonské banky Eric Rosengren. Podle jeho slov by o tom měl Fed brzy začít diskutovat na schůzích FOMC. S jeho vyjádřením souhlasili i šéfové dalších 5 federálních bank.

Fed: Průmysl šlape, trh práce napjatý a růst ekonomiky stabilní

Ekonomové tomuto kroku však příliš nevěří. Mark Zandi z Moody’s uvedl, že Fed s tímto rozhodnutím vyčká minimálně do roku 2018. Důvodem je očekávaná změna ve funkci guvernéra centrální banky. Funkční období Janet Yellen končí v roce 2018 a většina odborníků očekává, že Donald Trump navrhne na guvernéra centrální banky jiného kandidáta.

Newsletter