Měny regionu jsou ve ztrátě. Koruna se drží v okolí silné psychologické hranice 24,00 EURCZK. Dolar od rána posiluje, středový kurz se dostal pod 1,064 EURUSD než přišla korekce.

Změny v měnové politice spustily přesun z libry na frank

Klíčové body

  • Švýcarský frank po zvýšení sazeb posílil a blíží se paritě s eurem. Zástupcům SNB přestal „vadit“ silný kurz.
  • Dle zástupců Švýcarské národní banky nelze vyloučit další zvýšení sazeb.
  • Britskou ekonomiku trápí horší výhled. BoE volí opatrný přístup v boji s inflací a libra oslabuje.
Zdroj: Depositphotos

I přestože Bank of England minulý týden rozhodla o zvýšení úrokových sazeb, libra oslabila. Od začátku roku oslabila britská měna proti americkému dolaru o téměř deset procent. Navýšení úrokových sazeb na ostrovech totiž činilo „pouze“ 25 bazických bodů. Zatímco kolegové ve Fedu a ve Švýcarské národní bance sáhli k ostřejšímu navýšení sazeb, které překonalo očekávání. V případě Švýcarska byla dokonce na trzích očekávaná stabilita. Zvýšení sazeb o 50 bodů na konečnou sazbu -0,25 tak bylo překvapením, což se projevilo v posílení franku.

Ve Švýcarsku se zvýšení sazeb v minulém týdnu zapsalo jako první za posledních 15 let. Tamní centrální banka navíc dodala, že nevylučuje další zvyšování úrokových sazeb, pokud si to situace v oblasti růstu cen vyžádá. Švýcarský frank vlivem neočekávaného kroku centrální banky výrazně posílil napříč globálními měnami. Frank citelně posiluje i proti euru a v současné době seshora útočí na hranici parity.

Důvod lze hledat v posunu názoru zástupců tamní centrální banky v otázce kurzu franku. Centrální banka ve Švýcarsku se snažila v posledních letech tlačit na slabší frank proti euru kvůli zachování konkurenceschopnosti, inflace a zdraví ekonomiky. To se se svižným růstem cen nejen v EU změnilo. Nový postoj naopak vítá silnější frank, který pomůže švýcarským spotřebitelům a firmám nakoupit za stejný obnos franků stejné množství zboží a služeb v podobné kvalitě. Silný frank tak má pomáhat proti inflačním tlakům ze zahraničí.

V případě, že bankovní rada Švýcarské národní banky přistoupí k dalšímu zvyšování sazeb, lze očekávat další impuls k posílení franku, který by mohl opět část zahraničních inflačních tlaků tlumit. Jenže Švýcarsko v současné době rostoucí inflace netrápí tolik jako další země v Evropě. Jedním z důvodu je v současné době velmi příznivý energetický mix, který není zdaleka tak závislý na dovozu energetických komodit z Ruska jako například Německo.

Vzhledem k tomu, že dnes jsou inflační tlaky v Evropě taženy právě sektorem energií, je Švýcarsko před významnou částí těchto tlaků chráněno. To však nemusí platit do nekonečna, kdy v průběhu roku lze očekávat další růst ceny potravin, který bude tlačit na inflaci i ve Švýcarsku. Toho si jsou zástupci centrální banky vědomi. Zřejmě i proto začali z pohledu švýcarské ekonomiky včas zvyšovat sazby a připravovat trh na možnost dalšího zvýšení v průběhu roku.

Vývoj franku je v kontrastu s vývojem kurzu libry, která by mohla vlivem velmi opatrného přístupu Bank of England k boji s inflací ještě dále oslabovat. Británii trápí stejné problémy na trzích jako další země v Evropě. Nad to se nad britskou ekonomikou stahují mračna v podobě krize s bydlením a naplnění rizik výhledu ekonomiky. Nepomáhají ani nejistoty v politické situaci a některé nové problémy spojeny s dovozem a vývozem po brexitu. Centrální banka zřejmě z těchto důvodů volí opatrnější přístup k utahování měnové politiky než kolegové v zahraničí, což přirozeně tlačí na oslabení libry. Vzhledem k tomu, že tyto problémy v nejbližších dnech neodezní, tak lze očekávat, že opatrný přístup BoE v kombinaci se zhoršujícím se makroekonomickým výhledem na ostrovech povede k oslabování libry.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0519 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 104,32 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0451 do 1,0582 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,68 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 23,46 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,67 až 24,79 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 23,35 do 23,67 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj info: RoklenFx, ECB, Fed, ČNB, COT, TradingView, Statistický úřad USA, Ifo institut , ČSÚ, Bloomberg, Reuters

Newsletter