Znalec amerických bank: Jsme na prahu nové hypoteční krize

Spojené státy vstoupily v roce 2008 do finanční krize, vyvolané dle převládajícího mínění přetlakem na hypotečním trhu s bydlením. Do roku 2010 se ve Spojených státech rozvinula spousta regulatorních a omezujících opatření, která měla zajistit, že se nic takového znovu opakovat nebude. Nyní jsme v roce 2015 a stojíme před novou hypoteční krizí. Ovšem jinou, ba přímo opačnou. Zatímco v roce 2008 zdroje masívně na hypoteční trh přitékaly, teď mizí. Na možný nový vážný otřes ve svém zamyšlení na CNBC upozorňuje respektovaný bankovní analytik Richard X. Bove z Rafferty Capital Markets.

Bove připomíná sadu „brzd“, které měly hypotečnímu trhu navrátit důvěru: soudy a pokuty pro „nemravné“ banky v řádu miliard dolarů, dodání likvidity v řádu desítek miliard dolarů na americký hypoteční trh, nová pravidla pro kvalitu hypoték, změna účetnictví bank, nová pravidla pro hypoteční agentury Fannie Mae a Freddie Mac, držení dlouhodobých úrokových sazeb u nuly a tím ovlivňování podmínek dlouhodobých (typicky 30letých) hypoték. Nadto odkupy sekundárního hypotečního dluhu ze strany Fedu.

Co se stalo? Pravidla, regulace, pokuty a vynucené změny účetnictví spolu s nulovými sazbami odradily bankéře od poskytování hypoték.  Zvlášť pokuty pak dle Boveho odradily banky i od poskytování peněz na bydlení jinou rizikovější cestou, než klasické hypotéky. Nadto Fed přestal kupovat hypoteční dluh od Fannie Mae a Freddie Mac, naopak jej začal uvolňovat.

Dohled nad hypotečním trhem a bankami dle Boveho prudce zaspal zejména ve dvou směrem: Nechal masívně rozvinout hypotéky blízko 100 % hodnoty nemovitosti a naopak nutil Fannie Mae a Freddie Mac na takto rizikovém trhu stupňovat své garance za tyto hypotéky.

Co lze podle Boveho čekat teď? Hypoteční trh je podle něho výrazně podfinancován. Fannie a Freddie se mohou stát cílem toku záchranné injekce od amerických daňových poplatníků a de facto navyšují dluh americké vlády. „Pokud tvůrci hospodářské politiky rozhodnou riziko ve Fannie a Freddie omezit, zarazí americký hypoteční trh. Pokud nikoli, zvyšují americký dluh.

Podle Boveho přístup amerického ministerstva financí napovídá omezení ve Fannie a Freddie. „Těch, kdo si pořídí hypotéku, dále ubude,“ varuje ale v takovém případě. Lidé dle něj bez Fannie a Freddie už nedosáhnou na zajímavou hypotéku s výhodnou 30letou sazbou a aktivitu převezmou banky s nabídkou 5- až 10leté fixace. Pak lze dle Boveho očekávat růst problémů se splácením a nové šoky pro hypoteční trh.

Nadto, varuje Bove, Fannie a Freddie v minulosti odkoupily (převzaly) hypoteční dluh právě od bank a uvolnily jim zdroje na reinvestici do nových úvěrů, očistily jejich bilance. „Nebudou-li dostupné přijatelné hypotéky, padnou ceny realit, padne vlastnictví domů,“ avizuje očekávaný scénář Bove. A upozorňuje, že velká část amerických majitelů vlastního domu jej vlastní právě cestou výhodné hypotéky s 30letou fixovanou sazbou pod 4 procenty.

Nová hypoteční krize může být podle Boveho za dveřmi.

Newsletter