Nad očekávání nižší výsledek kvartálního vývoje amerického indexu výdajů na osobní spotřebu podpořil korekci dolarových zisků nad 1,0800 za euro. Z měn regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna se dostala pod 25,30 za euro.

Zničí imigranté Merkelovou a německou vládu?

Vyhrocený „nesoulad“ mezi německou kancléřkou Angelou Merkelovou a ministrem financí Wolfgangem Schäublem byl patrný naposledy kolem nového balíku finanční pomoci Řecku. Teď je to u imigrační vlny do Evropy a kancléřčina vstřícného postoje k ní. Běžní členové CDU podle Schäubleho rozhodně nesdílejí kancléřčin optimismus a náladu v CDU hodnotí ministr financí jako „dramaticky špatnou“. Skřípat to silně začíná i v koalici s SPD. Ta naopak hrozí kvůli útokům na Merkelovou a její postoje odchodem z vlády.

Merkelová: Obavy z uprchlíků chápu, ale nebudu lidi balamutit

Merkelová: Německo nebude muset kvůli migrantům zvyšovat daně

Postoj Merkelové vůči imigrantům označil podle německého listu Der Spiegel jako v její politické straně CDU široce odmítaný Wolfgang Schäuble. V sobotu přitom začala v Německu platit přísnější azylová pravidla a pokud ta nezaberou, čeká Schäuble další růst napětí ve straně i koalici. Opětovného vyhrocení vztahů mezi Merkelovou a Schäublem si všímá také respektovaný komentátor Wolfgang Münchau.

 

V sobotu představená pravidla kromě jiného rozšířila počet takzvaných bezpečných zemí bez nároku na azyl o Albánii, Kosovo a Černou Horu. První deportace neúspěšných žadatelů o azyl z Německa se očekávají už v úvodu tohoto týdne. Spolkový sněm zmíněné azylové zákony přijal před týdnem, původně měly začít platit až 1. listopadu.

Robejšek: Řešení uprchlické krize musí být radikální

Robejškův Institut 2080 nabídl plán zvládnutí imigrace. Jaký?

Němečtí sociální demokraté (SPD), kteří jsou s CDU/CSU kancléřky Merkelové ve vládní koalici, varovali dle slov pro Die Welt, že odejdou z vlády, pokud se prosadí názory, které Merkelovou odsuzují. Rozdílné názory prudce stouply právě v rámci CDU/CSU. Bavorská CSU žádá tvrdší přístup k běžencům a omezení počtu přistěhovalců, totéž žádají zhruba dvě stovky členů CDU v otevřeném dopise. „SPD říká spolu s Angelou Merkelovou: Zvládneme to,“ řekl místopředseda SPD Ralf Stegner. „Pokud by unie skutečně chtěla zpochybňovat kancléřku Merkelovou, potom by měla problém, a to nemalý. Rozhodně se nebudeme podílet na posunu vlády doprava jen proto, že unie ztratila politickou orientaci,“ zaznělo ale dnes z vedení sociálních demokratů. Podle lídryně mládežnické SPD Johanny Uekermannové bude vládní koalice minulostí, pokud v CDU převládne protiproud vůči Merkelové.

Němci zpřísnili azylové zákony, Slovinci se bouří

Německé vládní koalici v důsledku uprchlické krize propadají volební preference. Současných 36 procent pro vedoucí stranu je o zhruba 5,5 procenta méně proti volbám v roce 2013. V neprospěch CDU/CSU posilují euroskeptici Alternativa pro Německo. Odhady přílivu uprchlíků do Německa od prvního do třetího čtvrtletí letošního roku sahají kolem 800 tisíc. Odhadem pro celý rok je ale až 1,5 milionu příchozím imigrantů. Teritoriálně je situace nejnapjatější v Bavorsku. Tamní vláda krom jiného ostře kritizuje Rakousko, že uprchlíkům do Německa nechává zcela volný a nekontrolovatelný průchod.

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter