“Deep tech” má zásadní dopad na naše životy, ale jeho působení jde mnohem dál. Tento obor může lidstvu vyřešit komplikované problémy jako je klimatická změna. Proto musíme investovat do skutečně průkopnických řešení, míní Zoë Reich, která má ve venture kapitálovém fondu (VC) Octopus Ventures na starosti právě tento sektor. Reich byla hostem podcastu Startup Kitchen v epizodě, která byla neobvykle natočena v Londýně.
Sektor „deep tech“ těží ze svého původu, tyto technologie vděčí svému vzniku skutečně významným vědeckým objevům. Reich obdivuje vědecké pozadí této oblasti a upozorňuje i na „čistotu“ technologie. Podle ní 97 procent „deep tech“ společností plní Cíle udržitelného rozvoje OSN.
Proto nepřekvapí, že má „deep tech“ tak silnou přitažlivost. Reich zmiňuje, že v Evropě 85 procent zakladatelů v deep techu jsou prvo-zakladatelé. Jak je to ale s VC fondy? Mnohým z nich se nechce investovat do projektů úplných nováčků. I toto téma probrala Zoë Reich s Kateřinou Syslovou. Poslechněte si anglicky mluvený podcast (32 minut).
Co v podcastu mimo jiné zaznělo?
9:30 Jako partner VC fondu samozřejmě nemůžete mít vhled do všech technologických oblastí.
14:45 Role vlády se v podpoře startupového ekosystému nedá podceňovat. Stát může pomoci na svět projektům, které už můžou VC fondy považovat za příliš rizikové.
15:58 Jestliže chceme mít ekonomiku založenou na inovacích, potřebujeme podporovat tyto technologie už v úvodní fázi.
Tato epizoda je součástí série podcastů středoevropské platformy Startup Kitchen, kde se tvoří úspěšné recepty pro podnikatele, inovátory a obecně startupisty, kteří chtějí měnit svět k lepšímu. Startup Kitchen propojuje venture capital investory s nejnadějnějšími projekty ve střední Evropě.