Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0730 za euro. Koruna krátce zpevnila pod 25,10 za euro, následně obrátila do ztráty nad 25,15 za euro.

Zoellick z Goldman Sachs: Fed vytváří nejistotu

Rozporuplná monetární politika prováděná centrálními bankami, jako je americký Federální rezervní systém, začíná, podle bývalého prezidenta Světové banky, tlumit sentiment v korporátním světě. Robert Zoellick, současný předseda poradců v Goldman Sachs, řekl ve čtvrtek CNBC, že současným úkolem politiků těchto institucí je správně komunikovat budoucí strategii a to, jak by měla dopadnout na produktivitu a fundamenty růstu v podnikatelské komunitě.

„Osobně si myslím, že se dostáváme do bodu, zejména ve Spojených státech, kdy politika kvantitativního uvolňování vytváří daleko větší nejistotu, která má vliv na podnikatelské prostředí,“ poznamenal Zoellick na sympoziu Goldman Sachs v Londýně. „V USA je stále nějaké rozumné tempo růstu, založené zejména na spotřebě, která se odvíjí od příjmů a trhu práce. Toto tempo ale zažilo nejpomalejší oživení vůbec… to je, podle mě jeden z fundamentů, který by měly centrální bankéři řešit.“

Podle některých jedná Fed s blížícím se koncem uvolněné monetární politiky příliš pomalu. Dodal, že však existují scénáře, které by mohly investory a globální trhy významně překvapit. Řekl také, že prognózy centrální banky stále předpovídají „negativní“ reálné úrokové míry. Reálná úroková míra byla očištěna od účinků inflace, aby odrážela skutečné náklady na finanční prostředky, kterým dlužník čelí. „Vzhledem k tomu, že máme 5,1procentní míru nezaměstnanosti je otázkou, zda Fed nezaspal,“ dodal.

V středečních slovech Janet Yellen byla patrná jistá nejednoznačnost, když poznamenala, že zde možnost pro prosincový růst sazeb je, pokud budou příznivé podmínky. Její slova byla brána jako striktně jestřábí a pravděpodobnost zvýšení sazeb se v příštím měsíci, podle CME Group, zvýšila na 60 procent.

Newsletter