Zotaví se americký ropný průmysl?

I přes pokračující zavírání ropných plošin v USA, výdajové škrty a rušení těžebních projektů amerického ropného průmyslu v kontextu pádu cen ropy se produkce ropy zotaví. Alespoň podle amerického ministra pro energetiku v rozhovoru pro CNBC. „Těžba ropy v USA nijak dramaticky nepoklesla. Trochu se snížila, ale oproti období několik let zpátky denní produkce vzrostla a to až o čtyři miliony barelů,“ řekl americký ministr energetiky Ernest Moniz.


Ropa po páteční neshodě v ropném kartelu OPEC propadá do blízkosti 7letých minim

Posted by Roklen24 on Monday, 7 December 2015

„Energy Information Administration (EIA) očekává, že průměrná produkce bude v letošním roce stále nad 9 miliony barely denně, takže pokles není vnímán jako strmý. Předpokládá se, že v průběhu času uvidíme pomalé obrácení tohoto poklesu, a že se produkce zotaví.“

Avšak i přes Monezův optimismus zažívá v současné době ropný průmysl jako celek chmurné časy. Zejména pak v USA, kde „trpí“ především producenti z břidlicových nalezišť, kteří po dramatickém poklesu cen černého zlata musejí škrtat. Cena za barel ropy Brent se oproti ceně z června 2014, kdy byla na úrovni 114 dolarů, nyní pohybuje okolo 40 dolarů. Ceny prudce klesly kvůli převisu nabídky nad poptávkou. I v tomto kontextu se OPEC v loňském roce rozhodl držet produkci na rekordních úrovních zejména proto, aby si zachoval svůj podíl na trhu. Konkurence z USA má výrazně vyšší produkční náklady.

OPEC srazil ropu, ta zase americké akcie

Podle WTRG Economics se k 5. prosinci celkový počet severoamerických ropných plošin meziročně snížil o 61,6 procenta. WTRG Economics také ve své nejnovější zprávě poznamenala, že meziroční průzkum ropných nalezišť v USA poklesl o 64,7 procenta a průzkum v oblasti zemního plynu klesl o 44,2 procenta.

Takzvaná „břidlicová ropná revoluce“ ve Spojených státech vedla k naději, že by země mohla být v nadcházejících desetiletích energeticky nezávislá. V rozhovoru pro CNBC na pařížském summitu OSN o změnách klimatu Monez potvrdil, že USA k tomuto cíli směřují a pracují na něm. 

Aktuální situace

Světové ceny ropy dnes pokračovaly v poklesu a americká ropa sestoupila do blízkosti nejnižších hodnot za sedm let. Na trhu přetrvávají obavy kvůli nadměrné nabídce této suroviny na světovém trhu. Má se za to, že sestupný trend by se mohl udržet do konce roku.

Severomořská ropa Brent kolem  ztrácela 24 centů na 39,87 USD za barel. Americká lehká ropa WTI během dne sestoupila až na 36,52 USA za barel, což je nejnižší hodnota od února 2009. Kolem 15:40 SEČ vykazovala pokles o 45 centů na 36,71 USD za barel a od začátku měsíce ztrácí zatím 13 procent. Brent od začátku měsíce odepsal přes 11 procent, sestoupil pod 40 dolarů za barel a objevily se dohady, že by se mohl přiblížit minimům z roku 2008 kolem 36 dolarů za barel.

Organizace zemí vyvážejících ropu  v dnes zveřejněné měsíční zprávě uvedla, že v listopadu dodávala na trhy 31,7 milionu barelů ropy denně, nejvíce od dubna 2012. Ropný kartel minulý týden rozhodl, že výrazně přezásobený trh navzdory propadu cen ropy nijak nepodpoří, což vedlo k nejsilnějšímu výprodeji od léta. Dnes OPEC předpověděl, že dodávky ropy z nečlenských zemí se příští rok výrazněji sníží, což by naznačovalo, že strategie ropného kartelu na obranu jeho podílu na trhu funguje.

Ceny ropy ve středu přechodně podpořila zpráva o poklesu zásob ropy na americkém trhu, pod vlivem nejednoznačných údajů se ale pak opět vydaly dolů. Podle geopolitického analytika Richarda Mallinsona ze společnosti Energy Aspects bude trh potřebovat opravdu výraznou vzpruhu, aby tato tendence k poklesu skončila.

Newsletter