Zoufalý Maduro. Venezuelská státní kryptoměna nadšení nesklízí

Venezuela se stále nachází na pokraji ekonomického kolapsu. Zoufalá situace občas vyžaduje zoufalé činy, proto prezident Maduro v prosinci oznámil plán vytvoření státní kryptoměny, která bude mít jako podkladové aktivum klíčovou venezuelskou komoditu – ropu. Tento slib se snaží plnit velmi rychle. Problém se ale objevil jinde, investoři nové kryptoměně nevěří, protesty se dokonce objevily i ze strany americké vlády. Informovala o tom americká televize CNBC.

Hyperinflace, prázdné obchodní domy a prázdné kapsy Venezuelanů. To je současný obrázek Venezuely, kdysi země s velkým potenciálem, především díky nerostným surovinám. Současná vláda vidí únikovou cestu z této bídy pomocí kryptoměny, o které jsme vás nedávno informovali. Přestože vláda disponuje plánem na tuto měnovou „revoluci“, je tu jeden háček. Musí o důvěryhodnosti a hodnotě této kryptoměny přesvědčit nejen vlastní občany, ale obzvláště investory z celého světa.

Plán představený na počátku prosince počítal s tím, že v ekonomice bude obíhat digitální měna v celkové hodnotě šest miliard dolarů. Tento projekt se ale setkal s okamžitým odporem. Největší tlak přichází ze dvou stran. Jednou z nich je místní opozice, která prohlásila kryptoměnu za ilegální. Druhou je pak americké ministerstvo financí. Mluvčí ministerstva pro agenturu Reuters uvedl, že petro, jak se digitální měna nazývá, by mohlo porušit stanovené sankce.

Putin a Erdogan nakupují zlato jako zběsilí

Mimo odpor z vládních struktur nemá projekt příliš velkou podporu ani ze stran investorů. Jen hrstka z nich věří tomu, že by nová státní kryptoměna pomohla s řešením tamního hospodářského kolapsu.

„Petro není opravdová kryptoměna. Je to spíše určitá forma přiznaného dluhu, který je podložen ropnými zásobami. Venezuela má navíc vážné problémy s těžbou ropy. Bude tedy velmi těžké, aby si toto platidlo zachovalo stabilní hodnotu. Je nepravděpodobné, aby petro pomohlo vyřešit tuto kritickou hospodářskou krizi,“ uvedl analytik TCW Mauro Roca.

A další nová kryptoměna. Podkladem ropa, zlato i diamanty

„Je velmi nepravděpodobné, že by tato nová měna byla přijata nějakou společností nebo bankou namísto hotovosti,“ uvedl pro CNBC další z klíčových komplikací Raul Gallegos z Control Risks. „V podstatě se tedy petro stane nástrojem na praní špinavých peněz pro lidi propojené s režimem Huga Chaveze a Nicolase Madura,“ dodal odvážně Gallegos.

Se stále stoupajícími cenami ve Venezuele i v tomto roce není ekonomovi TCW Rocovi jasné, jak se současná vláda vypořádá s hyperinflací, která se při politických turbulencích obvykle ještě násobí.

Bývalý řidič autobusu Maduro se bude letos opět ucházet o znovuzvolení do prezidentského úřadu. Očekává se, že volby i přes pravděpodobné komplikace vyhraje. Problém však bude mít vláda. Dle posledních statistik je totiž zřetelné, že venezuelská těžba ropy zpomaluje a příjmy do státní pokladny tak i přes vyšší cenu na komoditním trhu mohou být stále menší a menší.

Newsletter