Zpětné odkupy vrcholí. Je čas prodávat?

Jak se zdá, tak letošní rok se ponese ve znamení nepřeberného množství zpětných odkupů akcií. Investoři by se však měli zaměřit spíše na dlouhodobější vývoj firemní politiky a ne pouze na krátkodobou podporu ve formě odkupů či zvyšování dividend.

„Očekáváme, že americké společnosti letos budou hromadně skupovat své vlastní akcie,“ řekl pro server CNBC David Kostin, hlavní investiční stratég Goldman Sachs zaměřující se na americký akciový trh. „Investoři tento krok samozřejmě ocení, ale samy firmy by měly zvážit, zda by volné zdroje nebylo lepší využít jiným způsobem,“ doplnil stratég.

 „V roce 2007 použily společnosti více jak jednu třetinu svých volných zdrojů, tedy zhruba 637 miliard dolarů, na zpětné odkupy. Tento krok přišel těsně předtím, než se index S&P 500 propadl o 56 %. Přesný opak proběhl v roce 2009, kdy firmy využily „pouze“ 13 % svých ročních peněžních výdajů, což odpovídá 146 miliardám dolarů,“ vysvětluje Kostin. „Stejně jako investoři, i firmy jsou poměrně slabé ve schopnosti správně načasovat trh.“

Od začátku letošního roku už americké společnosti oznámily odkupní plány o hodnotě 265 miliard dolarů. Banka Goldman Sachs uvádí, že se jedná o meziroční nárůst o 59 %, přičemž konečná částka za celý rok by dle odhadů mohla dosáhnout až 900 miliard dolarů.

David Kostin však není jediným stratégem, kterého současná situace znepokojuje. Uwe Parpart, vedoucí stratég společnosti Reorient Research, sice poukazuje na fakt, že letos očekávání počítají v případě tržeb a zisků na akcii indexu S&P 500 meziroční nárůst o cirka 2 %, avšak lednový a únorový vývoj k tomu nijak zvlášť nepřispěl. Naopak se ukázalo, že veškeré obchodní tržby během těchto dvou měsíců poklesly.

Firmy si lepší výsledky v přepočtu na jednu akcii zajišťují jednoduše tím, že stahují jejich počty v oběhu, což dokazuje i fakt, že 47 % podniků mělo během 1Q 2015 nižší počet akcií než rok předtím. „Nechceme platit vyšší ceny za akcie těch společností, které jsou přesvědčeny, že tento způsob strategie je žádoucí a vypovídá o jejich zdravé kondici,“ řekl Parpart.

O současném dění pochybuje i Larry fink, předseda a CEO společnosti BlackRock. Ten dokonce prostřednictvím dopisu apeloval na výkonné ředitele vybraných podniků, aby se nezaměřovali pouze na krátkodobé uspokojení svých akcionářů, ale především na dlouhodobý vývoj.

„Příliš mnoho firem osekalo své kapitálové výdaje nebo se dokonce i zadlužilo, aby mohly nevýšit jak dividendy, tak i zpětné odkupy,“ popisuje situaci Fink. „Stabilní kapitálová strategie samozřejmě musí zahrnovat peněžní toky směrem k akcionářům, avšak nemělo by se tak dít na úkor kapitálových investic. Taková činnost pak výrazně ohrožuje to nejdůležitější, což jsou dlouhodobě stabilní výnosy firmy.“

Neblázněte s odkupy akcií a růstem dividend!

Newsletter