Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0700 za euro. Měny regionu v zisku. Koruna zpět pod 25,20 za euro.

„Zpráva o jednotě a síle“ nakopla dolar. Vyšší sazby v březnu na 80 %

V noci z úterý na středu proběhlo vůbec první vystoupení Donalda Trumpa jakožto 45. prezidenta USA před oběma komorami Kongresu. Jeho slova sice postrádala detail, na který nejen devizové trhy tolik čekaly, ale i tak to stačilo na „nakopnutí“ dolaru.

Americká měna si aktuálně připisuje zisky o 0,3 %, což ji vůči euru dostává na úroveň 1,053 EURUSD.

Trumpův proslov byl zahájen slovy o tom, že „chce předat „zprávu o jednotě a síle“. Amerika by dle prezidenta měla být na první místě, stejně tak i samotní Američani, tudíž je potřeba nastartovat motor amerického hospodářství.

Trump v Kongresu: Historická daňová reforma, migrace i zeď

Jak? Trump svým vystoupením ohlásil oběma komorám dle jeho dřívějších slov „fenomenální“ daňovou reformu, na které již pracuje ekonomický tým. Jejím cílem má být zvýšení konkurenceschopnosti USA, která by ve výsledku měla zvýšit platy a podpořit střední třídu. Trump rovněž přislíbil, že v rámci programu navyšování vládních výdajů bude použit jeden bilion dolarů do infrastruktury.

Jako další pak zmínil brzké zahájení stavby zdi na hranici s Mexikem. Ta má být součástí plánu obrany Spojených států proti těm lidem, které není možné podrobit bezpečnostním prověrkám. Stejně tak vyzval k nahrazení Obamacare novými reformami.

Suma sumárum, Trumpův proslov v podstatě přinesl to, co mnozí čekali, ovšem bez jakýchkoliv klíčových detailů, jejichž síla by byla dostatečná na výraznější výkyv trhů.

Podle Petera Trubowitze, ředitele Centra Spojených států na London School of Economics, nemají proslovy tohoto rázu obvykle větší dopady. Jediné, co si trhy v podstatě odnesly, je příslib daňové reformy a přibližné číslo ohledně vládních výdajů.

Trump se chlubí snížením amerického dluhu. Oprávněně?

Dolarový motor vol. II

Pravdou je, že dolaru se během včerejška dostalo i další podpory, a to ze strany prezidenta sanfranciské pobočky Fedu Johna Williamse. Podle něj je březnový termín možného navýšení úrokových sazeb „reálně zvažován“ s tím, jak se banka postupně přibližuje dosažení svých dvou cílů z oblasti inflace a trhu práce.

Obdobně se vyjádřil i další člen Fedu, a to prezident dallské pobočky Robert Kaplan. Ten v rozhovoru pro CNBC řekl, že nastal čas, aby se americká centrální banka začala vyvazovat z agresivně uvolněné měnové politiky. Další krok tzv. úrokové normalizace by podle něj měl tedy přijít „raději dříve než později.“

Šance na zvýšení sazeb Fedu rostou. Co by to znamenalo?

Výsledkem těchto výroku byl poměrně razantní nárůst pravděpodobnosti toho, že Fed v březnu opravdu zvýší úrokové sazby. Současné odhady agentury Bloomberg se tak pro aktuální měsíc dostaly až na 80 %. Nejvíce se pak sází na posun z pásma 0,5 % až 0,75 % do 0,75 % až 1 %.

Další zasedání Fedu proběhne 15. března. Ještě předtím se však dočkáme tzv. Béžové knihy Fedu, která bude zveřejněna dnes večer. Poté budou následovat klíčové ekonomické ukazatele, a to míra inflace a tvorba nových pracovních míst, které bezesporu do rozhodování banky zasáhnou.

Fed velí: Připravte se! Vyšší sazby možná již brzy

Domácí dění

Dolar vůči koruně kopíroval vývoj eurdolaru, což ho dostalo až k 25,63 USDCZK.

Komu se pohybovala bez výraznější změny stále kolem 27,02 EURCZK.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter