Způsobí japonská „velryba“ tsunami na dluhopisových trzích?

Jak se zdá, tak japonská penzijní „velryba“ je opět v pohybu. Podle dostupných dat agentury Bloomberg se začal světově největší japonský penzijní fond Government Pension Investment Fund (GPIF) hromadně zbavovat domácích státních dluhopisů a přesunul své zdroje na akciové trhy a do zahraničí.

Označení „velryba“ je používané obchodníky na japonských trzích. Má reprezentovat samotnou velikost fondu, která dosahuje zhruba 1,1 bilionu dolarů a je tak největším penzijním fondem na celém světě. GIPF se původně, ostatně jako většina jiných fondů tohoto typu, zaměřoval především na bezriziková státní aktiva. Avšak vzhledem ke stárnoucí japonské populaci se postupně dostával do situace, kdy výnosy jeho portfolia nestačily na vyplácení penzijních dávek. Proto přišel čas na restrukturalizaci portfolia.

Podle dat agentury Bloomberg jen za prosinec minulého roku prodaly banky spravující japonské penzijní fondy včetně GPIF dluhopisy o hodnotě 1,05 bilionu jenů (8,9 miliard dolarů), což je dle Sdružení japonských obchodníků s cennými papíry první redukce od roku 2004. V reakci na tento prodej se výnosy desetiletých japonských státních dluhopisů zvýšily až na 0,45 % z původního minima na 0,195 % a dostaly se tak dokonce i nad německé bundy.

„V podstatě můžeme jen hádat, ale podle získaných dat se zdá, že japonský vládní penzijní fond začal přetvářet své portfolio,“ řekl Takafumi Yamawaki, hlavní úrokový stratég tokijské pobočky JP Morgan Chase. „S tím, jak masivní dluhopisové odkupy japonské centrální banky omezily likviditu, mohou i malé katalyzátory způsobit výkyvy výnosů. Výprodej penzijního fondu tak může celou situací silně zamávat,“ dodal bankéř.

Již v říjnu minulého roku, v době, kdy Bank of Japan ještě víc zintenzivnila svůj program kvantitativního uvolňování, se GPIF zavázal k tomu, že v rámci svého portfolia sníží držení japonských dluhopisů z 60 % na 35 % a naopak zvýší svou expozici v oblasti zahraničního dluhu z 15 % na 11 %. V případě zahraničních a domácích akcií pak z 12 % na 25 % v obou případech. Právě v případě akcií se fond doposud zaměřoval především na cenné papíry menších a středních společností, u který je vyšší ziskový potenciál. Avšak se zvýšením své expozice se dle analytiků zaměří už i na ty velké etablované. Všeobecně se tak očekává, že tento krok bude mít pozitivní vliv především na japonský akciový trh.

Japonsko se koncem roku vymanilo z recese

Japonský jen – jen na vlastní nebezpečí

Newsletter