Americké výnosy si po včerejším růstu prochází korekcí. Dolar se obchoduje pod 1,0650 za euro. Koruna krátce oslabila nad 25,30 za euro. Aktuálně se obchoduje pod touto hranicí.

Zrychlující německou ekonomiku táhne domácí spotřeba

(Aktualizováno 8:58) Poptávka německých spotřebitelů byla hnacím motorem růstu ekonomiky v prvním čtvrtletí roku. Domácí spotřeba oproti čtvrtému kvartálu loňského roku vzrostla o 1,9 %. Výrazně lépe se dařilo také sektoru stavebnictví, který těžil z mírné zimy a posílil o 3,6 %.

Dílčí složky růstu hrubého domácího produktu Německa dnes zveřejnil spolkový statistický úřad. Zároveň potvrdil první odhad z 15. května, podle něhož vzrostl HDP v 1Q o 0,8 % a dvojnásobně tak překonal očekávání i růst za předchozí období. Tempo růstu bylo nejvyšší za tři roky. V meziročním srovnání (po očištění o počet pracovních dní) rostla největší ekonomika eurozóny o 2,3 %.

Bundesbank: Německá ekonomika zvolní z maxima za tři roky, růst ale bude

„Německá ekonomika se nachází v novém normálu, kdy je hlavním zdrojem růstu domácí poptávka. Tento trend bude pokračovat i v dalších měsících a letech,“ domnívá se ekonom Berenberg Bank Christian Shulz. „Vývoz poroste, ale dovoz pravděpodobně poroste výrazněji,“ predikuje.

Výdaje německých domácností se v prvních třech měsících roku zvýšily o 0,7 %, zatímco vládní výdaje vzrostly o 0,4 %. Vývoz posílil o 0,2 %, dovoz ale o plných 2,2 % a zahraniční obchod v čistém vyjádření zakončil s deficitem. Objem kapitálových investic vzrostl o 3,2 %. 

Německá centrální banka Bundesbank ve své květnové zprávě uvedla, že ekonomika pravděpodobně ve druhém čtvrtletí zpomalí, toto zpomalení by ale nemělo být interpretováno jako slábnoucí oživování. Za celý rok očekává Bundesbank růst HDP Německa o 1,7 % a jeho zrychlení na 2 % v roce 2015. Ekonomika eurozóny by dle prognózy ECB měla letos růst o 1,2 % a zrychlit na 1,5 % v roce příštím.

Oživení soukromého sektoru v eurozóně slábne přes lepší služby. Francie „nemocným mužem Evropy“

Ekonomika eurozóny rostla v úvodních třech měsících roku o dvě desetiny procenta, kdy hospodářství Francie překvapivě stagnovalo a ekonomiky Itálie a Nizozemska či Portugalska vykázaly pokles. Trend rozevírajících se nůžek ve vývoji největších ekonomik v Evropě potvrdily včera zveřejněné indexy nákupních manažerů v soukromém sektoru za květen. Zatímco francouzské sektory zpracovatelské výroby i služeb dle průzkumu Markit Economics slábnou, německý souhrnný index zůstal, navzdory mírnému poklesu v průmyslu, nezměněn na 56,1bodové úrovni, stále poblíž 3letého maxima.

Newsletter