Ztrácí investoři trpělivost s japonskou centrální bankou?

Investoři, kteří během minulého roku „nalili“ do japonských akciových fondů peníze v očekávání dalšího uvolnění měnové politiky Bank of Japan, budou zřejmě po nadcházejícím zasedání členů bankovní rady zklamaní.

„Zřejmě nás v tomto směru čeká velké zklamání,“ uvedl Alain Bokobza, šéf globální správy aktiv v Société Générale. „Očekávali jsme nějaký další krok směřující  k dalšímu uvolnění měnové politiky, prozatím bezúspěšně,“ dodal.

Během dubna loňského roku odstartovala BoJ masivní kolo kvantitativního uvolňování, což byla jedna z prvních akcí tamního ministerského předsedy Šinzó Abeho. Následná reakce na akciovém trhu na sebe nenechala dlouho čekat, když investoři vytáhli index Nikkei o více jak 50 % výše, právě ale i v očekávání dalších podpůrných akcí.

Analytici očekávají, že na dalším zasedaní plánovaným na 15. července BoJ investory spíše nepotěší a s žádnou další akcí nepřijde. Dle předběžného průzkumu provedeného agenturou Bloomberg se 34 ekonomů vyjádřilo jednomyslně v tom smyslu, že měnová politika zůstane prozatím nezměněna. Klesají i sázky na další akce očekávané pro tento rok. Již jen 38 % z dotazovaných věří, že BoJ tento rok přistoupí k dalšímu uvolňování své politiky, přičemž ještě minulý měsíc na to sázelo více jak 58 % z nich.

„Jako bychom byli svědky politického pochybení,“ řekl pro CNBC Bokobza, čímž chtěl poukázat na nedávné zvýšení spotřební daně z 5 na 8 procent. „Pokud utahujete fiskální politiku a nechcete negativně ovlivnit ekonomiku, lze očekávat, že provedete zcela opačnou akci v politice měnové. A my stále na tento krok čekáme, prozatím bez odezvy,“ podotkl.

Analýza: Pohled do útrob japonské Abenomiky

Vyšší daň v Japonsku promlouvá: nejrychlejší růst cen za 32 let, opatrní spotřebitelé

Bokobza tak již příliš nesází na další monetární uvolňování pro tento rok, což pravděpodobně povede ke stagnaci, či výběru zisků na tamních akciích. Kromě klesajícího nadšení pro investice do japonských akcií, které v letošním roce ztrácí okolo 6 %, rostou rovněž znát obavy z dalšího vývoje v reálné ekonomice.

Včerejší data týkající se květnových objednávek ve strojírenství přinesla meziměsíční propad o 19,5 %, což je nejhorší výsledek v historii.

Dle současného konsensu BoJ přistoupí k dalšímu kroku měnového uvolnění až během říjnového zasedání. „Panují zde ale obavy, že velikost plánovaného programu kvantitativního uvolňování bude podstatně nižší, než trh očekává,“ uvedl Marcel Thieliant, ekonom ze společnosti Capital Economics.

Na základě údajů, která budou  k dispozici v době říjnového zasedání, je pravděpodobné, že BoJ zůstane přesvědčena, že je na správné cestě k dotlačení inflace na cílovaných 2 % během následujících dvou fiskálních let. Analytici ze společnosti Capital Economics neočekávají, že by inflace měla výrazněji klesat do konce letošního roku. „Náš původní odhad, že BoJ zvýší tempo nákupů aktiv ze současných 60 až 70 bilionů jenů na 90 bilionů ročně byl pravděpodobně příliš agresivní,“ dodal pro CNBC Thieliant.

Newsletter