Ztráta Erste převážila růst dalších pražských es

Dnešní obchodování na pražské burze bylo ve znamení protichůdných pohybů hlavních titulů. Poměrně vysoká ztráta rakouské Erste dokázala svou vahou v indexu vymazat slušné zisky ostatních českých blue chips. Výsledný efekt na samotný index byl negativní a PX odepsal -0,37 % při průměrném zobchodovaném objemu zhruba 700 mil. korun.

Hvězdou dne se stala Komerční banka, která i přes váhavý začátek obchodování na úrovních 5480 Kč dokázala ke konci dne prolomit hranici 5600 Kč. Ke konci dne se tak obchodovala poblíž svých intradenních maxim z února 2015, když zůstatky nákupních pokynů nenacházely dostatečnou likviditu na trhu. Závěrečná aukce dodala uklidnění v podobě vyšší nabídky na trhu a akcie zavřela na hranici 5600 Kč s denním ziskem 1,97 %. Dosáhla tak o zlomek svého nového závěrečného maxima nejen letošního roku, ale i za dobu existence BCPP. Rakouská Erste utrpěla poměrné silnou ztrátu -2,94 % tažena dobrou prodejní dynamikou ve Vídni. Ke konci našeho obchodování se tak ocitla pod spodní hranicí svého obchodováni z února, tj. 23 EUR a vlna vybírání zisků dnes zapůsobila jako připomenutí obezřetnosti i v době politiky Evropské centrální banky.

K růstu akcií Komerční banky se přidal i ČEZ, který těžil jednak z udržení hranice 610 Kč v minulých dnech a obnovení zpráv o prodeji Elektrárny Počerady s vidinou jednorázového zisku. Akcie tažena druhým dnem silnou závěrečnou aukcí uzavřela na denním maximu se ziskem 0,9 %. Tento moment růstu v závěrečné aukci může naznačovat i blížící se rebalanci indexů tento pátek, kde váha českých akcií roste. Akcie O2 dnes po otevření propadly k hranici 200 Kč po zprávách o žalobě od společnosti Vodafone. Vidina vysokého dividendového výnosu a pokračující vyčerpání, popř. stažení zahraničního prodejce ale ztrátu smazalo a akcie zakončila den bez výrazných změn 0,19 %.

Akcie v Polsku dnes zakončily na pozitivní vlně a WIG přidal +0,84 % tažen akciemi PKN, +3,19 % a PZU, 2,15 %. Madarský index BUX odepsal mírných 0,2 %. Zajímavý vývoj zaznamenaly akcie MOL, kde se ranní zisky přes +1 % po zprávě o výši dividendy neudržely a akcie uzavřela den téměř beze změny.

Newsletter