Platforma Fundlift představuje novou investiční příležitost - firmu PROMA real a.s. Více informací ZDE. Dolar rozšiřuje ztráty v dolarovém indexu i proti euru. Měny regionu v zisku, jediná koruna mírně slabší nad 25,85 za euro.

Ztráta Erste převážila růst dalších pražských es

Dnešní obchodování na pražské burze bylo ve znamení protichůdných pohybů hlavních titulů. Poměrně vysoká ztráta rakouské Erste dokázala svou vahou v indexu vymazat slušné zisky ostatních českých blue chips. Výsledný efekt na samotný index byl negativní a PX odepsal -0,37 % při průměrném zobchodovaném objemu zhruba 700 mil. korun.

Hvězdou dne se stala Komerční banka, která i přes váhavý začátek obchodování na úrovních 5480 Kč dokázala ke konci dne prolomit hranici 5600 Kč. Ke konci dne se tak obchodovala poblíž svých intradenních maxim z února 2015, když zůstatky nákupních pokynů nenacházely dostatečnou likviditu na trhu. Závěrečná aukce dodala uklidnění v podobě vyšší nabídky na trhu a akcie zavřela na hranici 5600 Kč s denním ziskem 1,97 %. Dosáhla tak o zlomek svého nového závěrečného maxima nejen letošního roku, ale i za dobu existence BCPP. Rakouská Erste utrpěla poměrné silnou ztrátu -2,94 % tažena dobrou prodejní dynamikou ve Vídni. Ke konci našeho obchodování se tak ocitla pod spodní hranicí svého obchodováni z února, tj. 23 EUR a vlna vybírání zisků dnes zapůsobila jako připomenutí obezřetnosti i v době politiky Evropské centrální banky.

K růstu akcií Komerční banky se přidal i ČEZ, který těžil jednak z udržení hranice 610 Kč v minulých dnech a obnovení zpráv o prodeji Elektrárny Počerady s vidinou jednorázového zisku. Akcie tažena druhým dnem silnou závěrečnou aukcí uzavřela na denním maximu se ziskem 0,9 %. Tento moment růstu v závěrečné aukci může naznačovat i blížící se rebalanci indexů tento pátek, kde váha českých akcií roste. Akcie O2 dnes po otevření propadly k hranici 200 Kč po zprávách o žalobě od společnosti Vodafone. Vidina vysokého dividendového výnosu a pokračující vyčerpání, popř. stažení zahraničního prodejce ale ztrátu smazalo a akcie zakončila den bez výrazných změn 0,19 %.

Akcie v Polsku dnes zakončily na pozitivní vlně a WIG přidal +0,84 % tažen akciemi PKN, +3,19 % a PZU, 2,15 %. Madarský index BUX odepsal mírných 0,2 %. Zajímavý vývoj zaznamenaly akcie MOL, kde se ranní zisky přes +1 % po zprávě o výši dividendy neudržely a akcie uzavřela den téměř beze změny.

Newsletter