Zuckerberg vs. Musk: Přestřelka o znalostech nabrala na obrátkách

Na obou stranách padají slova jako nezodpovědnost nebo špatné znalosti. Zakladatel nejpopulárnější a nejvlivnější sociální sítě na světě Mark Zuckerberg se v neděli pustil do pochybovačů o umělé inteligenci. Konkrétně pokáral názory a výstupy zakladatele Tesly Elona Muska. Podle Zuckerbergových slov jsou vzhledem k síle názoru, kterou Musk disponuje, jeho prohlášení „nezodpovědná“. Šéf známé automobilky na to vzápětí odpověděl a servítky si zrovna moc nebral.

Mark Zuckerberg se při nedělním grilováním na zahrádce vlastního domu v Palo Alto rozhodl podělit o některé své názory pomocí živého vysílání Facebook Live. Tématem streamu byla umělá inteligence – jak ji vidí sám „Zuck“ a jak hodnotí výstupy ostatních „kolegů z branže“. Myšlenky některých představitelů ze Silicon Valley totiž prý doslova bijí na poplach.

Mladému miliardáři nahrál na smeč jeden z dotazů na Facebooku. Ten zmiňoval poslední Muskův rozhovor s prohlášením, že jeho největší obavou je umělá inteligence. Během tohoto měsíce totiž zakladatel Tesly uvedl, že masová automatizace způsobí velký rozruch na trhu práce a že roboti „budou moci dělat vše lépe než my“. O pár dní později pak označil umělou inteligenci za „riziko pro existenci lidské civilizace“.

Zuckerberg vyjádřil na téma zcela odlišný názor. Dle jeho slov se rozhodně nepřipojí k šíření strachu ohledně nástupu umělé inteligence.

„Na tohle téma mám poměrně jasný názor, který je ale optimistický. Myslím si, že můžeme sestavit technologie, které učiní svět lepším místem. Konkrétně u umělé inteligence jsem opravdu optimistický. Jsem přesvědčen, že lidé, kteří jsou pochybovači a šíří tyto katastrofické scénáře, jsou… prostě jim nerozumím. Je to velmi negativní a v určitém směru opravdu nezodpovědné,“ uvedl v živém vysílání Zuckerberg.

Podle jeho slov v příštích pěti až deseti letech přinese umělá inteligence mnohá vylepšení. V současnosti už pomáhá například určit diagnózu u nemocí. Dalším příkladem, který šéf Facebooku uvedl, jsou samořiditelná auta. Ta by měla pomoci obecně zlepšit kvalitu života. „Jednou z nejčastějších příčin úmrtí lidí na Zemi jsou autonehody. Pokud dokážeme tento problém eliminovat umělou inteligencí, bude to znamenat dramatické zlepšení,“ dodal rodák z New Yorku a rozpovídal se o tématu obecně.

„Pokaždé, když slyším někoho mluvit o tom, jak bude umělá inteligence lidem v budoucnosti ubližovat,  je moje odpověď dvousečná. Technologie může být vždy využita pro dobré i špatné věci. Musíme být jen opatrní ohledně toho, jak ji sestrojit a jak bude následně využívána. Každopádně lidé, kteří volají po zpomalení procesu inovace umělé inteligence, jsou pro mě opravdu pochybní. Mám velký problém s tím, je pochopit,“ dodal Zuckerberg.

Miliardář: Za 30 let budeme pracovat pouze čtyři hodiny denně

Jeden z uživatelů na Twitteru pak poslal přepis Zuckerbergova streamu přímo Muskovi. Ten dlouho neváhal a pustil se do zakladatele Facebooku. Uvedl, že s ním už o tomto tématu hovořil, ale že jeho znalosti jsou v tomto směru opravdu „limitované“.

 

Musk není jediným miliardářem, který chce regulovat umělou inteligenci. Spoluzakladatel Microsoftu Bill Gates vyjádřil obdobnou obavu z pohledu dlouhého období. V krátkodobém horizontu prý bude práce robotů pro lidi pozitivní. Sám sebe pak označil jako člena „týmu pochybovačů“.

Mark Zuckerberg a základní příjem. Proč mu (ne)naslouchat?

„Několik desetiletí poté, co budou stroje lépe pomáhat na trhu práce, se mohou stát natolik inteligentními, že to může představovat problém. Souhlasím tak s Elonem Muskem a nedokážu pochopit, že někteří lidé nemají v tomto směru vůbec žádné starosti,“ uvedl pro CNBC Gates.

Newsletter