Výnosy evropských jádrových zemí rostou. Euro proti dolaru mírně sílí nad úroveň 1,1770 EURUSD. Měny regionu v mírné ztrátě. Koruna v zisku pod hranicí 25,30 za euro, podporují ji sázky na agresivnější zvyšování sazeb ČNB.

Zulauf: 2015? Ráj pro tradery, peklo pro investory

Server Barron’s každoročně pořádá setkání investorů u kulatého stolu, kde společně diskutují o možném vývoji trhů během příštího roku. Na letošním setkání se sešly hvězdy typu Marca Fabera, Billa Grosse či Abby Joseph Cohenové. Mezi nimi byl i manažer švýcarského hedgeového fondu Zulauf Asset Management Felix Zulauf, který představil svou vizi příštích dvanácti měsíců.

Zulauf je ve svém výhledu pesimistický. Dle jeho přesvědčení se rok 2015 ponese ve znamení volatility. „Bude to ráj pro tradery, ale peklo pro investory“, řekl doslova švýcarský manažer. Na rozdíl od většiny investorského publika Zulauf počítá s tím, že se americká ekonomika dostane do problémů, které nejvíce ovlivní akciový trh. Upozorňuje především na dlouhodobou absenci jakékoliv výraznější korekce.

„Hlavní americké akciové indexy neklesly o 10 % už tři a půl roku. Extrémní hodnoty důvěry investorů poukazují na jejich spokojenost, což obvykle dělá trh zranitelným. Spousta akcií nadnárodních společností se dnes obchoduje za mnohem vyšší cenu, než jaká by odpovídala příslušným fundamentům, zatímco cyklické akcie zůstávají nedoceněny. Obvykle taková situace končí velkou korekcí. Do jara očekávám 15% akciový pokles, který by mohl mít celosvětový rozsah. Možným spouštěčem by mohlo být zklamání z americké výsledkové sezóny, jež by byla zasažena především silným dolarem. Na to pak mohou reagovat centrální banky dalším uvolněním své politiky“, představil svůj výhled Zulauf.

Řeč přišla také na téma ropy. Zulauf je přesvědčen, že propastný pád „černého zlata“ bude negativní jak pro trhy, tak i pro ekonomiku. „Pokles ropy dramaticky udeří na ekonomiky především v oblasti kapitálových výdajů a zaměstnanosti. Spousta pracovních pozic v ropném průmyslu patří totiž mezi ty s vysokým platem“, vysvětluje investor. „Levná ropa pomůže především spotřebitelům a to snížením energetických nákladů. Je však pravděpodobné, že místo toho, aby ušetřené peníze utratili, budou si jen více spořit.“

Newsletter