Bank of Japan ponechala sazby beze změny, kurz jenu oslabil nad 156,00 USDJPY. Dolar odevzdal včerejší zisky po nad očekávání vyšší inflaci a obchoduje se zpět nad 1,0700 za euro. Koruna dnes krátce zpevnila pod 25,10 za euro.

Zvýšení sazeb se blíží rychleji, než trh čeká. Tak vyznívá zápis z jednání Bank of England

První zvýšení sazeb v letošním roce může být pravděpodobnější, než v současnosti očekávají investoři. Alespoň to vyplývá ze zápisu z červnového jednání představitelů britské centrální banky.

Debaty o načasování prvního utažení měnové politiky se v poslední době zintenzivňují spolu se signály, že se ekonomika Velké Británie úspěšně zotavuje z krize. Měnově-politický výbor BoE (MPC) se shodl na tom, že ostrovní ekonomika by si měla za současných okolností udržet své tempo růstu a zbylá „slabost“ jako pozůstatek krize by se měla oproti původnímu očekávání vytrácet rychleji.

„V tomto kontextu je jaksi překvapivé, že finanční trhy zatím ukazují očekávanou relativně nízkou pravděpodobnost, že by k růstu sazeb mohlo dojít ještě letos,“ uvedla BoE. Jednání MPC ze 4. a 5. června předcházelo vyjádření guvernéra BoE Marka Carneyho. Ten v minulém týdnu řekl, že sazby by mohly začít růst dříve oproti prvotním předpokladům.

Bank of England na začátku června ponechala svou měnovou politiku beze změny, když ponechala hlavní úrokovou sazbu na historickém minimu 0,5 %, kde setrvává již od března 2009, a nezměněn zůstal také cílový objem programu odkupu aktiv na úrovni 375 mld. GBP.

Podle dnešního vyjádření měnového výboru se oživení britské ekonomiky stává udržitelnějším a ekonomika „se začíná vracet k normálu“. Posílení hospodářské aktivity pomohlo britské libře za poslední rok k více než 8% zhodnocení vůči americkému dolaru. „Zhodnocení libry za poslední rok pravděpodobně vedlo k tomu, že nižší dovozní ceny stlačily spotřebitelskou inflaci,“ uvádí záznam BoE. S odstupem času se ale může ještě projevit tlak slabé inflace v ostatních zemích, především v eurozóně, dodává.

Zlepšující se ekonomické vyhlídky Británie jsou shodným bodem mezi členy měnového výboru, ohledně načasování utahování měnových opasků ale tak úplně jasno není. Po dlouhém období rekordně nízkých sazeb hovoří nejistota dopadů prvního zvýšení sazeb po letech ve prospěch postupného a opatrného utahování. Pro takový případ platí, že čím postupnější utahování, tím dříve by se mělo začít; začne-li se však příliš brzy, hrozí výrazné náklady v podobě ztráty ekonomické aktivity, vyjmenovává BoE…

Newsletter