Zvýší ECB sazby už v červenci? Nic není vyloučeno

Klíčové body

  • Německý index cen výrobců v březnu překonal hladinu třiceti procent.
  • Růstu úrokových sazeb ECB na červencovém zasedání trhy přikládají 60% pravděpodobnost.
  • Obchodníci momentálně očekávají, že ECB do konce roku zvýší sazby o 62 bazických bodů.
ECB, zdroj: Unsplash

Průmyslová produkce v eurozóně sice zaznamenala 2% růst, jedná se však o únorová data, která v dnešním světle událostí mohou ztrácet na důležitosti. Německý index cen výrobců v meziročním srovnání překonal hranici 30 %. V Česku výrobcům ceny rostly o téměř 25 %. Euro posilovalo díky jestřábímu komentáři člena bankovní rady ECB Martinse Kazakse.

Únorová data jsou posledním měsícem, který nebyl kompletně ovlivněn probíhající válkou na Ukrajině. To je hlavní důvod, proč musíme brát příznivá data ohledně průmyslové produkce v eurozóně s rezervou. Dvouprocentní růst v meziročním srovnání sice o půl procentního bodu překonal tržní konsenzus, což značí, že se situace ohledně průmyslu před začátkem válečného konfliktu zlepšovala. Ve světle aktuálních událostí však nelze pro příští měsíce oplývat přehnaným optimismem. Hlavním důvodem pro skepsi ohledně březnových dat je opětovně zhoršená situace v rámci dodavatelských řetězců, které byly narušeny nejen válkou, ale i rozsáhlými lockdowny v Číně.

Pokračující silné cenové tlaky potvrdila statistika Indexu cen výrobců v Německu za březen. Ten se dostal nad 30% hranici, když překonal tržní konsenzus o 2,7 procentního bodu. Meziměsíční překvapení bylo vzhledem k časovému horizontu ještě více alarmující. Index oproti únoru vykázal 4,9% růst, zatímco trhy odhadovaly 2,6% růst. Index PPI byl zveřejněn také v České republice, kde rovněž rostl nad tržní očekávání a meziročně se přiblížil těsně k 25% hranici.

Po zveřejnění těchto statistik potvrzujících silné cenové tlaky, které umocnil probíhající válečný konflikt, jsme mohli sledovat vyjádření člena bankovní rady ECB a guvernéra lotyšské centrální banky, Martinse Kazakse. Ten řekl, že možné zvýšení sazeb na červencovém zasedání je možné, a že nemá důvod nesouhlasit s tržními očekáváními ohledně vývoje úrokových sazeb ve druhém pololetí letošního roku. Následující graf ukazuje, že obchodníci momentálně přisuzují červencovému zvýšení sazeb zhruba 60% šanci. Do konce roku pak očekávají, že sazby ECB porostou o 62 bazických bodů.

zdroj: Bloomberg

Kazaks patří v rámci bankovní rady ECB mezi jestřáby. Jakožto Lotyš, tedy občan země s inflací přesahující 11 % a obecným jestřábím přístupem k měnové politice, jeho vyjádření není zásadním překvapením. Podle jeho slov budou zvýšení po 25 bazických bodech dostatečným řešením, je ale možné, že ekonomická data a nová prognóza budou volat po razantnějším utažení. Kazaks zároveň nerozporoval nutnost ukončení programu nákupů aktiv před prvním zvýšením sazeb. K ukončení programu APP by dle jeho názoru mohlo dojít začátkem třetího čtvrtletí, což by znamenalo, že by se přikláněl k variantě ukončení programu APP a zvýšení úrokových sazeb na stejném měnověpolitickém zasedání.

Vedle Kazakse později odpoledne komentoval možné budoucí kroky ECB i Joachim Nagel. Ten nasadil velmi podobný tón jako jeho lotyšský kolega, když zmiňoval potřebu brzkého ukončení programu nákupů aktiv. Dle jeho slov by k tomu mohlo dojít dokonce už na červnovém zasedání. Dle jeho dalších komentářů tak můžeme soudit, že by se přikláněl k ukončení programu APP na červnovém zasedání a následně k prvnímu zvýšení sazeb na červencovém zasedání. Mimo jiné se nechal slyšet, že návrat inflace k dvouprocentnímu cíli se stává čím dál tím víc nepravděpodobný.

Euro mělo na vlně včerejších dat a komentářů nad dolarem navrch. Hlavní měnový pár se tak po celý den obchodoval nad hranicí 1,0800 EURUSD s odpoledním maximem nad 1,0860 EURUSD. Z pohledu technické analýzy se tento měnový pár nachází v oblasti silné hranice podpory a technické indikátory RSI a MACD v posledních dnech přinášejí signály o obratu trendu.

Dolar i přes prudce rostoucí výnosy, které se v úterý posunuly do bezprostřední blízkosti hranice tří procent v rámci desetiletého tenoru amerických vládních obligací, nedokázal vytěžit výraznější apreciační posun. Zacenění prudkého utahování měnové politiky v USA a spoléhání se na holubičí přístup ECB dává euru prostor pro posun na silnější úrovně, pokud by došlo také k zaceňování ostřejšího přístupu Evropské centrální banky. Tento scénář by byl však krátce po posledním zasedání ECB překvapivý, a tak se pro následující týdny jeví nejpravděpodobnější posun do strany v pásmu 1,0700 – 1,1000 EURUSD.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0830 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 100,35 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0771 do 1,0889 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,41 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,51 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,36 až 24,46 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,35 do 22,67 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter