Sazby hypoték rostou, klienty to ale nechává chladné

AKTUALIZOVÁNO – Střípky rekordního hypotečního roku 2016 se promítly i do letoška. Úrokové sazby u hypotečních úvěrů v lednu vzrostly na 1,82 procenta z rekordního minima 1,77 procenta, kde byla v prosinci a listopadu. Vyplývá to z údajů Fincentra Hypoindexu. Zájemce o hypotéku to ale nijak zvlášť neodradilo. Pravděpodobně s vidinou dalšího zdražování si do bank v lednu přišlo rychle pro hypotéku 8 665 lidí.

Počet klientů, kteří si sjednali v lednu hypoteční úvěr, se proti prosinci téměř nezměnil. V prosinci byl počet uzavřených hypoték vyšší jen o 19 smluv. To není obvyklé. Z historických dat Fincentrum Hypoindex vyplývá, že v lednu zájem o hypotéky rapidně klesá. Dokonce bez ohledu na výši průměrné úrokové sazby.

„Ceníkové zvyšování sazeb se zatím v reálných sazbách příliš neprojevilo. Růst sazeb je zatím pozvolný a je značně brzděn jak dobíháním předchozích garancí, tak individuálními slevami. Často nastává paradoxní situace, že zatímco v minulosti byla sazba „od“ u většiny bank nedosažitelným snem, dnes může být promarněnou příležitostí nepokusit se o sazbu nižší,“ uvedl hlavní analytik finančně poradenské společnosti Fincentrum Josef Rajd.

Podle hlavního ekonoma firmy Cyrrus Lukáše Kovandy zájem o hypoteční úvěry v lednu nijak nepoklesl, neboť lidé vyhlížejí další zvyšování sazeb, a proto si se sjednáním hypotéky pospíšili. Kompenzující pokles vyvolaný touto změnou časování sjednání hypotéky lze očekávat v průběhu letošního roku. Zejména poté, co v dubnu Česká národní banka realizuje další kroky k omezení poskytování hypotečních úvěrů s poměrně vysokým poměrem výše úvěru k zástavní hodnotě nemovitosti.

Generální ředitel Ekospolu Evžen Korec připomněl, že od října loňského roku platí doporučení ČNB, které bankám zakazuje poskytovat hypotéky na sto procent hodnoty zajištěné nemovitosti. Přestože nejde o závazné nařízení, banky ho respektují. Podle ČNB může hypotéka dosáhnout maximálně 95 procent ceny nemovitosti, přičemž od letošního dubna se má tato hranice posunout na 90 procent. „Pokud k tomu připočítáme čtyřprocentní daň, kterou od loňska platí výhradně kupující, dostáváme se na minimálních 14 procent ceny nemovitosti, které musí mít zájemce o nový byt připravené z vlastních zdrojů,“ dodal Korec.

Objemy na tom byly v lednu podobně. Oproti prosinci objemy poklesly o 133 milionů korun. V lednu si tedy lidé sjednali hypoteční úvěry v celkovém objemu za 17,532 miliard korun.

Loni v lednu poprvé průměrná výše hypotéky přesáhla dva miliony korun. V posledních měsících je to už úplně běžné a od listopadu průměrná hypotéka neklesla pod dva miliony korun. Lidé se stále snaží půjčit si co nejvyšší částku, dokud to banky umožňují a úrokové sazby zatím rostou jen mírně.

Co čekat na hypotečním trhu?

Předem avizovala zvyšování úrokových sazeb Česká spořitelna. Nebyla ale jedinou bankou, která úrokové sazby zvýšila. Ke zdražování hypoték přistoupila i Equa bank, Moneta Money Bank, Raiffeisenbank i Wüstenrot. Jaro ale může úrokové sazby zase trochu umírnit. Banky často pořádají různé slevové akce a nabízejí klientům jarní bonusy.

„Rychlost zdražování hypoték v letošním roce bude záviset i na termínu ukončení intervenčního režimu ČNB. Čím dříve k „exitu“ dojde, tím citelnější bude tlak na letošní zvyšování sazeb hypotečních úvěrů. Je navíc třeba počítat i s krajními scénáři typu toho, že česká koruna z důvodu silného „překoupení“ a chybějící eurové protistrany po ukončení režimu v rozporu s převažujícím očekáváním oslabí,“ dodal Kovanda.

Newsletter