ING: Sázku na silnější korunu uzavíráme, už není atraktivní

AKTUALIZOVÁNO – Sázka na posílení koruny je pro mnohé ožehavým a především stále otevřeným tématem. To se však netýká banky ING, která dnes oznámila, že uzavřela svou dlouhou korunovou pozici se ziskem. Souběžně s tím uvedla, že další podobný obchod již neprovede, jelikož se z hlediska rizik nejeví jako atraktivní.

Banka ING prostřednictvím agentury Bloomberg uvedla, že s dnešní expirací pozice short na EURCZK forwardu, kterou iniciovala před rokem, dosáhla zisku. Pokračování v této pozici (roll over) prý v plánu nemá, a to, jak uvedl v reportu hlavní ekonom ING Jakub Seidler a stratég Petr Krpata, vinou neustále otevřeného velkého množství sázek na korunu a klesající forwardové křivky, které společně omezují možný budoucí zisk vzhledem k rizikům (vysoké náklady z důvodu negativních forwardových bodů).

Deutsche Bank z býka medvědem: Koruna už není levná, čekejte výprodej

Podle banky je honba za zhruba 0,5% ziskem během příštích tří měsíců a 1,7 % během dalších dvanácti neatraktivní, a to především v prostředí, kdy jsme svědky nadměrného množství otevřených short pozic na EURCZK, neboli těžké překoupenosti koruny.

Celkový objem devizových intervencí za poslední rok a nedostatek korunových zisků, kterého bylo dosaženo i přes jestřábí výhled měnové politiky ČNB, podtrhuje překážku dalšího posílení české měny vůči euru během krátkého období. Do hry pak podle reportu nutně vstupuje i riziko zářijové expirace státních pokladničních poukázek, které mnozí spekulanti využívají jako sázku na silnější kurz EURCZK.

Koruna report: KLDR opět úřaduje, zvýšení sazeb letos ještě dvakrát?

Vyšší sazby? Není potřeba spěchat, míní Rusnok

Vedle reportu banky ING se dnes na otázku koruny a měnové politiky zaměřil i sám guvernér ČNB Rusnok, kterého cituje agentura Bloomberg. Ten řekl, že z hlediska dalšího utahování by raději posečkal na další kvartální prognózu banky, která bude představena v listopadu.

Rusnok dále uvedl, že silná data, která z české ekonomiky v posledních dnech přicházejí, jsou sice lepší, než se čekalo, ale zároveň nejsou dramatickou odchylkou od aktuální prognózy. To se nutně týká i dnešních dat ohledně vývoje mezd, která skončila nad očekáváním. Podle bankéře není tento ukazatel automatickým spouštěčem dalšího zvyšování sazeb. Stejně tak platí, že k dalšímu tzv. úrokovému „hiku“ nemá rada dostatek aktuálních dat.

Jako největší riziko návratu měnové politiky ČNB k normálu Rusnok opět uvedl vývoj kurzu koruny, který je „zatížený“ množstvím spekulativních long pozic, u nichž při jejich uzavírání hrozí nedostatek protistran.  V rámci rozhodování o dalším vývoji pak šéf ČNB přiznal, že bankovní rada sice tvoří autonomní politiku, na druhou stranu však nemůže zcela ignorovat rozhodnutí ze strany ECB.

Koruna má našlápnuto. Pozor však na ECB

Rusnokova slova se tak ukazují v holubičím světle na rozdíl od předchozích vyjádření některých členů bankovní rady. Viceguvernér ČNB Mojmír Hampl již dříve řekl, že na každém příštím měnověpolitickém zasedání bankovní rady bude debata o dalším zvýšení sazeb relevantní. Sám pak přiznal, že pokud by byl přítomen na tom posledním, hlasoval by pro vyšší úroky. Stejně tak prý ten samý krok ze své strany nemůže vyloučit na zářijovém sezení rady.

Hampl (ČNB): Ještě vyšší sazby? Svůj hlas již v září nevylučuji

Hampl v rámci rozhovoru pro agenturu Reuters vycházel z předešlých ekonomických dat, která – alespoň v případě HDP – byla minulý týden ještě vylepšena. Jeho pohled na věc pak potvrdil další člen bankovní rady Marek Mora, který v exkluzivním rozhovoru pro Roklen24 rovněž uvedl, že by se dalšího zvýšení sazeb ještě letos vůbec nebál, a to za předpokladu, přetrvá-li současná výkonnost české ekonomiky a nic zásadního se nezmění ani v zahraničí. 

Mora (ČNB): Prostor tu je, dalšího zvyšování sazeb bych se nebál

Koruna v návaznosti na Rusnokova slova oslabila až téměř k 26,12 za euro. Aktuálně malou část ztrát umazává, což odpovídá 26,10 EURCZK.

 

Newsletter