Růst sazeb Fedu? Letos dvakrát, ne v dubnu

Fed v březnu diskutoval o dalším zvýšení úrokových sazeb v dubnu, dostatek hlasů pro ale nebyl. Jako hlavní riziko se vyrýsoval vývoj ve světové ekonomice a měnový výbor americké centrální banky tak ovládla opatrnost a odklad druhého zvýšení sazeb v americké ekonomiky po takřka deseti letech. Ukázal to zápis z jednání měnového výboru (FOMC) Fedu, známý jako Minutes. Americké akcie hájí zisky, dolar ztratil k euru přes 1,1400 EURUSD.

„Mnozí účastníci byli toho názoru, že globální ekonomická a finanční situace stále představuje znatelná rizika,“ píše se v zápisu z jednání, které se konalo 15. až 16. března. Guvernéři jednotlivých regionálních Fedů se v závěru schůzky vesměs shodovali, že v letošním roce se základní sazba zvýší nejspíše dvakrát, ohledně načasování si ale nebyli jisti.

Yellenová je opatrná. Srazila dolar, akcie jsou letos zpět v zisku

Měnový výbor Fedu v březnu podle očekávání ponechal základní úrokovou sazbu beze změny v rozpětí 0,25-0,50 procenta, kam ji poprvé zvýšil v prosinci z rekordního minima 0,0-0,25 procenta. V nejnovějších odhadech Fed vzhledem k pomalejšímu růstu inflace předpověděl, že letos se sazba zvýší jen dvakrát namísto čtyř kroků, které předpovídal v prosinci. Minulý týden pak šéfka Fedu Janet Yellenová prohlásila, že v dalším zvyšování úrokových sazeb se bude postupovat opatrně.Někteří účastníci poukázali podle zápisu na to, že kvůli stále značným rizikům by dubnové zvýšení hlavní úrokové sazby „signalizovalo pocit naléhavosti“, který podle nich neodpovídá skutečnosti. Někteří jiní naopak naznačovali, že situace vhodná pro další zvýšení úvěrových nákladů by mohla nastat už příští měsíc.

Konspirační teorie o Fedu: Banky se dohodly na pohřbení dolaru

Fed v prosinci poprvé za devět a půl roku zvýšil svou základní úrokovou sazbu z minima, na němž byla sedm let. Už na lednovém zasedání ale zaujal opatrný postoj a dal najevo obavy z potenciálních hrozeb pro americkou ekonomiku, včetně turbulencí na finančních trzích, propadu cen ropy a zpomalení růstu v Číně a dalších zemích. V poslední době se ale ekonomické ukazatele i situace na trzích zlepšují.

Americká ekonomika zpomalila ve čtvrtém čtvrtletí celoročně přepočtený růst na 1,4 procenta z dvouprocentního tempa v předešlém kvartále. Za celý loňský rok zopakovala růst o 2,4 procenta.

Fed bez překvapení; sazby nezměnil, ale naznačil zvýšení

Newsletter