ČNB bude v budoucnu opatrnější. Může tím posílit korunu?

Klíčové body

  • ČNB neplánuje zrychlit tempo snižování sazeb, příští týden by měly klesnout o 50 bazických bodů.
  • Podle Aleše Michla by naopak na budoucích zasedání měla být banka ještě opatrnější s uvolňováním monetárních podmínek.
  • Maďarská centrální banka snížila sazby o 50 bazických bodů. Trhy tento pokles očekávaly.
Aleš Michl, zdroj: ČNB

Příští týden nás čeká další snížení úrokových sazeb. Členové bankovní rady už naznačili, že by se mělo jednat o další pokles v objemu poloviny procentního bodu. Rychlejší snižování sazeb by v tuto chvíli bylo neopatrné, a to i přesto, že se nacházíme na inflačním cíli. Guvernér Aleš Michl včera dokonce potvrdil, že na budoucích zasedáních bude bankovní rada ještě opatrnější. Sazby včera snížila o 50 bazických bodů i maďarská centrální banka. Přestože hlavní úroková sazba je na úrovni 7,75 % stále relativně vysoko, i tady centrální banka připustila případné opatrnější uvolňování měnových podmínek v budoucích měsících.

Česká národní banka na zasedání příští týden sníží sazby pravděpodobně o 50 bazických bodů. Členové bankovní rady se v posledních dnech podělili o své názory, ještě než se ponoří do mediální karantény. Jan Procházka v rozhovoru pro Bloomberg sdělil, že by nechtěl zrychlovat proces snižování sazeb. Přestože věří, že inflace se bude nadále pohybovat v tolerančním pásmu banky, stále apeluje na opatrnost. Procházka vidí riziko v oblasti služeb, kde je dezinflace skoro zanedbatelná. Stejný názor dle Reuters zastává i Tomáš Holub, to i přesto, že na minulém zasedání v březnu hlasoval pro snížení sazeb o 75 bazických bodů. Holub mezi proinflační rizika řadí růst reálných mezd, který je pravděpodobně rychlejší, než banka očekávala. Dalším argumentem je relativně slabá koruna, která je přece jen slabší, než s čím počítala původní prognóza ČNB.

Jestřábí postoj banky potvrdil i šéf ČNB Aleš Michl, který vystoupil na diskuzním fóru na univerzitě v Pardubicích. Guvernér se vyjádřil ohledně sazeb tak, že v příštím týdnu mohou klesnout, ale k dalšímu uvolňování monetárních podmínek bude banka přistupovat velmi opatrně. Může se tedy stát, že na budoucích zasedáních budou sazby klesat „pouze“ po 25 bazických bodech. Nelze však ani vyloučit pauzu. Pokud se inflace nebude vyvíjet v souladu s predikcemi banky, v tuzemské monetární politice se to určitě projeví. Michl mluvil i o rovnovážné úrokové míře, kterou většina bankovní rady vidí nad úrovní 3 %, tedy víše než činí modelový předpoklad. Česká koruna na Michlovi komentáře reagovala mírným posílením k úrovni 25,25 za euro.

To, co nás pravděpodobně čeká příští týden, se v Maďarsku stalo už včera. Tamější centrální banka snížila sazby o 50 bazických bodů, podle očekávání. Trhy ničím překvapeny nebyly, na forintu žádný zajímavý pohyb neproběhl. Včera mírně posílil k úrovni 393 forintů za euro. Přestože i v březnu průměrná cenová hladina pokračovala ve svém poklesu, dezinflace pomalu ztrácí na svém tempu. V březnu meziroční inflace klesla o desetinu procentního bodu na 3,6 %. Banka se také obává růstu inflace v Americe, který by se částečně mohl propsat i do ostatních ekonomik. Mezi rizika maďarská centrální banka identifikovala i aktuální situaci v Izraeli. Proto také v její komunikaci zaznělo, že další snižování sazeb může být mírnější. Banka se bude vždy řídit aktuálními daty.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 1,0693 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 105,76 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0628 do 1,0736 EURUSD.

Koruna se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 25,24 EURCZK, vůči dolaru pak za středový kurz 23,60 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,19 až 25,29 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 23,54 do 23,77 USDCZK.

Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. žádnou zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times

Newsletter