Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0730 za euro. Koruna krátce zpevnila pod 25,10 za euro, následně obrátila do ztráty nad 25,15 za euro.

Čtyři jestřábi jdou proti šéfce Fedu

AKTUALIZOVÁNO – V americké centrální bance vypukla menší vzpoura proti šéfce Janet Yellenové. Čtyři ze sedmnácti členů totiž vyjádřili svůj nesouhlas s holubičím vedením tiskové konference, která se konala minulý týden po oznámení rozhodnutí bankéřů o sazbách. Fed nechal úroky beze změny, naznačil ale jejich zvýšení.

Jedním z „rebelů“ je nový prezident filadelfského Fedu Patrick Harker. Ten včera řekl, že centrální bankéři by se měli vrátit ke zvyšování sazeb a jejich další zvýšení zvážit už na jednání, které se uskuteční 26. a 27. dubna. Připojil se tak k centristům jako je John Williams z Fedu v San Franciscu a Dennis Lockhart z atlantského Fedu. Ti na počátku týdne uvedli, že Fed by měl zvážit zvýšení sazeb již v dubnu. Prezident Fedu v Kansas City Esther George, který patří k největším „jestřábům“, se minulý týden vyjádřil pro zvýšení sazeb o 25 bazických bodů.

Fed bez překvapení; sazby nezměnil, ale naznačil zvýšení

Z této čtveřice může o sazbách hlasovat jen jeden, což naznačuje, že Yellenová má dost hlasů na to, aby úrokové sazby v dubnu zůstaly beze změny. Jejich názory ale nastolují otázky, jak jisté jsou tyto hlasy a zda ostatní „jestřábové“, jako je například šéfka clevelandského Fedu Loretta Mesterová nebo dokonce místopředseda Fedu Stanley Fischer, budou ke zvýšení sazeb v následujícím měsíci nakloněni.

Sama Yellenová na tiskové konferenci poznamenala, že do dubnového zasedání FOMC zbývá relativně málo času, tudíž s dalším zvýšením o 25 bazických bodů lze počítat opravdu spíše až v polovině června.

Šéf Fedu v St. Louis James Bullard dnes agentuře Bloomberg řekl, že Fed by měla zvážit zvýšení úrokových sazeb už na svém příštím zasedání koncem dubna. Ekonomický výhled je víceméně neměnný a inflace s nezaměstnanosti přesahují cíle. „Dostali jste další silná čísla o zaměstnanosti, zdá se, že trh práce se zlepšuje, mohli byste zřejmě zvážit další růst v dubnu,“ poznamenal Bullard, který tento rok o sazbách rozhoduje. Nezaměstnanost podle něj letos klesne na 4,5 procenta, když minulý měsíc byla na osmiletém minimu 4,9 procenta. Inflace by pak měla v roce 2017 být nad dvěma procenty, přičemž cíl centrální banky jsou dvě procenta.

 

Týdenní Fx: Co se tento týden událo na devizových trzích? Dolar stále slabší, koruně se naopak daří.

Zveřejnil(a) Roklen24 dne 18. březen 2016

 

Měnový výbor americké centrální banky minulý týden ponechal sazby v pásmu 0,25 – 0,50 %, naznačil ale jejich zvýšení díky příznivému vývoji trhu práce a inflace. Fed zvýšil sazby na tuto úroveň loni v prosinci a bylo to první zvýšení sazby na jednodenní mezibankovní úvěry za téměř deset let. Fed ji od prosince 2008 držel na rekordním minimu 0-0,25 procenta, aby podpořil proces zotavování ekonomiky z tehdejší hluboké krize. Závěrečné prohlášení po zasedání bylo navzdory proklamacím některých členů měnového výboru schváleno jednomyslně. Pro zvýšení sazby na 0,50-0,75 % byla jen Esther Georgeová.

Fed loni v prosinci uvedl, že se v roce 2016 sazby zvýší čtyřikrát. Dle nového odhadu pro letošek ma jít ale jen o dvojí nárůst. Kombinace prohlášení bankéřů, tiskové konference šéfky Fedu Yellenové a výhledu sazeb vedla trhy k tomu, že se sazby zvýší nejdříve v září, když dřívější odhady počítaly s červnem.

Newsletter